Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Sypialnia z garderobą - pomysły i inspiracje

24 czerwca 2022

0

Duet idealny, czyli jak zaaranżować garderobę w sypialni [poradnik]

Dom, w którym znajduje się osobne pomieszczenie do przechowywania garderoby jest bardzo funkcjonalny. Co w przypadku braku takiego pomieszczenia? Trzeba się zastanowić, gdzie i jak wygodnie umieścić ubrania i buty. Oczywiście można rozmieścić wszystkie rzeczy częściowo w przedpokoju w szafie lub w zabudowie meblowej w salonie. Wygodniej jest jednak, gdy cała garderoba znajduje się w jednym miejscu, nie zagracając innych pomieszczeń

Często mówi się, że sypialnia jest najmądrzejszym miejscem do przechowywania ubrań.  Przygotowaliśmy ten przewodnik, aby dać wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać sypialnia z garderobą, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać ten szczególny układ. Nie mówimy o wolnostojącej szafie w sypialni, a o niezależnej części garderoby, którą tworzą oddzielne sekcje z półkami, drążkami i szufladami.

sypialnia z garderobą

Wybierz najjaśniejsze miejsce w sypialni

Sypialnia, połączona z garderobą jest przestrzenią wizualnie i funkcjonalnie podzieloną na dwie części, z których mniejsza jest zarezerwowana na przechowywanie, a większą zajmuje łóżko, gabinet, stylowa toaletka lub kącik wypoczynkowy. Jeśli nie chcesz mieć biurka w sypialni lub jeśli wielkość pokoju pozwala na umieszczenie w nim tylko niezbędnych mebli, zalecamy utworzenie ,,szatni'' w najjaśniejszej części pomieszczenia. O ile w sypialni wystarczy lampka biurkowa na stoliku nocnym lub kinkiet przy wezgłowiu, o tyle garderoba potrzebuje całego dostępnego światła dziennego i sztucznego. Przede wszystkim potrzebne jest jasne światło, ponieważ w garderobach znajdują się duże lustra, w których trudno jest zobaczyć, jak się wygląda w półmroku.

 garderoba w sypialni

Utwórz partycję funkcjonalną w pomieszczeniu

Szatnię można również oddzielić od części sypialnej za pomocą funkcjonalnej ścianki działowej. To z kolei pełni funkcję ściany za wezgłowiem, którą prawdopodobnie będziesz chciał ozdobić w nietypowy sposób. Do ściany po stronie szafy można przymocować duże lustro, kinkiety lub toaletkę i w pełni wykorzystać zalety tej przegrody. Jeśli w sypialni jest wnęka (od 20 do 30 cm) wzdłuż jednej ze ścian, można w niej umieścić większość garderoby. Będziesz potrzebował odpowiedniej konstrukcji szafy z różnymi sekcjami, ale dzięki temu zyskasz pojemną szafę, nie tracąc miejsca na podłodze. Jeśli głębokość wnęki nie jest wystarczająca, zalecamy przedłużenie wnęki o dodatkowe 20-30 cm wokół ściany za pomocą konstrukcji suchej zabudowy.

 Funkcjonalna garderoba w sypialni

Dostosuj kształt sypialni do swoich potrzeb

Zdarza się, że pod względem wielkości sypialnia jest prostokątem, a co za tym idzie, jej przestrzeń nie jest łatwa do zaaranżowania. W takim przypadku można nieco skorygować kształt pomieszczenia, instalując wzdłuż jednej ze ścian końcowych pełną garderobę w postaci wbudowanych od podłogi do sufitu szaf o głębokości np. 40-50 cm. To samo można zrobić wokół drzwi wejściowych od wewnątrz sypialni lub wokół otworu okiennego, jeśli w sypialni jest więcej niż jedno okno. W zależności od potrzeb można je "zakamuflować", dopasowując do koloru i faktury pozostałej części sypialni. Można też ozdobić sekcje półkami i zasłonami z gęstym, przypominającym zasłonę ruchomym ekranem.

Zachowaj wizualną objętość i lekkość garderoby

Obecnie panuje moda na to, by nie ukrywać, ale raczej eksponować całą męską lub damską garderobę. W tym celu dekoratorzy zalecają instalowanie specjalnych szafek z przezroczystymi drzwiami lub specjalnych metalowych regałów. Mogą stać na podłodze lub być podwieszane czyli montowane pod sufitem. Ten sposób przechowywania rzeczy jest wygodny, ponieważ po zawieszeniu, nie gniotą się one tak bardzo jak po złożeniu. Użytkownik ma stały dostęp do każdego elementu garderoby, który zawsze znajduje się w zasięgu wzroku. Ponadto, przy braku masywnych lub zabudowanych szaf, pomieszczenie wygląda lekko i przestronnie.

garderoba w sypialni

Komentarze (0)

Zostaw komentarz