Sobota, 27 kwietnia 2024

Sypialnia na poddaszu: urządzanie i aranżacja wnętrza

28 czerwca 2022

0

Sypialnia na poddaszu - na co zwrócić uwagę, aby sypialnia ze skosami na poddaszu była funkcjonalna?

Specjalna geometria pomieszczenia na poddaszu inspiruje wielu projektantów do tworzenia niezwykłych wnętrz. Pod dachem można wyposażyć niemal każde pomieszczenie, ale to sypialnia będzie wyglądać najbardziej ekologicznie. Wykorzystując przestrzeń i  kierując się prostymi zasadami wyposażenia i aranżacji wnętrz, można stworzyć wygodną i przytulną sypialnię

Słowo "poddasze" oznacza małe pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio pod dachem. Powierzchnia i kształt takiego pomieszczenia zależy od rodzaju dachu. Na przykład łamany dach dwuspadowy pozwala na stworzenie pełnego salonu z oknami i pozorami sufitu. Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji o tym, jak urządzić sypialnię na poddaszu i wybrać wykończenia, meble, tapety i zasłony.

Sypialnia na poddaszu: wskazówki budowlane

Aby pomieszczenie nie wyglądało jak ponuro, powinno być w nim jak najwięcej naturalnego światła. Klasyczny wystrój sypialni na poddaszu charakteryzuje się jednym dużym oknem na końcu pomieszczenia. Można też zrobić kilka małych okienek między krokwiami. Pozwoli to uzyskać oszałamiający efekt lekkości i zwiewności. Najczęściej sypialnia na poddaszu wymaga całkowitej zmiany konstrukcji dachu. Przeprojektowanie dachu nie zawsze jest możliwe, ponieważ zmiany kształtu i nachylenia powodują zmiany obciążenia ścian nośnych. To z kolei może doprowadzić do zawalenia się zarówno dachu, jak i całego domu. Należy zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi projektowania poddaszy. Zanim zaczniesz myśleć o przyszłym wnętrzu sypialni z dachem mansardowym, poproś wykwalifikowanego architekta o wykonanie obliczeń i projektu, bez którego nie można rozpocząć tak poważnego remontu. Jakie są najczęstsze powody przeprowadzania tego typu remontów? Zwykle jest to radosna okazja np. narodziny nowego dziecka. Dorosłe osoby również chcą mieć swój własny kąt, a w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem może być sypialnia na poddaszu. Jak ładnie i przytulnie urządzić pokój?  Jeśli w rodzinie wychowuje się dwoje dzieci tej samej płci, które mogłyby dzielić ze sobą jeden pokój, można umieścić dwa łóżka po obu stronach okna. Przed oknem może znajdować  się wygodne miejsce do pracy, gdzie dzieci mogą odrabiać lekcje.

sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu w domu: budowa, ocieplenie i wykończenie

Projekty domów mieszkalnych z przestronnymi przestrzeniami pod dachem są obecnie bardzo popularne. Jeśli dopiero planujesz budowę domku na wsi lub drewnianego domu mieszkalnego, nie zaniedbuj możliwości dobrego wykorzystania cennych metrów kwadratowych pod dachem. Ważne jest nie tylko prawidłowe zbudowanie takiego pomieszczenia, ale także odpowiednie wykonanie izolacji i paroizolacji. Pomyśl o tym: jeśli pomieszczenie znajduje się bezpośrednio pod dachem, jako pierwsze jest narażone na zimno i deszcz, a także palące słońce. Komfortowy mikroklimat w tym pomieszczeniu zapewnia zestaw środków, w tym organizacja i wentylacja podkładu, a także montaż izolacji, na przykład z wełny bazaltowej, oraz ułożenie folii paroizolacyjnej. Jeśli chodzi o projekt sypialni na poddaszu w domu drewnianym, a w szczególności wykończenie ścian, w zdecydowanej większości przypadków są one pokryte naturalną okleiną drewnianą. Materiał ten doskonale harmonizuje z ogólnym stylem wnętrza, a ponadto jest przyjazny dla środowiska i "oddycha". Rozważając projekt sypialni na poddaszu, należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność przyszłego pomieszczenia. Nieregularny kształt ścian nie pozwala na ustawienie dużych i wysokich mebli, a tymczasem rzeczy trzeba gdzieś przechowywać np. ubrania, pościel, książki i inne rzeczy, które chcesz mieć pod ręką. Jest na to rozwiązanie - spróbuj zmienić pozorne wady przestrzeni na poddaszu w zalety.

 sypialnia na pddaszu

Projekt sypialni na poddaszu: jak ozdobić ściany, podłogę i sufit

Pomieszczenia te przez długi czas kojarzyły się z ciemnymi, niewygodnymi, zimnymi i ciemnymi kątami, dlatego, że po pierwsze, bardzo brakowało w nich naturalnego światła, a po drugie, nie było w nich nowoczesnej jakości izolacji. Dziś, gdy oba te problemy zostały rozwiązane, nadal bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju i koloru wykończenia, które optycznie powiększy małą sypialnię na poddaszu. Pomogą nam w tym jasne i chłodne odcienie. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, należy starać się, aby było jak najjaśniejsze, nie tylko na ścianach i suficie, ale także na podłodze. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco szerokie, ale brakuje mu wysokości, lepiej wybrać ciemną podłogę, ale ściany, a zwłaszcza sufit, powinny być jasne, a nawet białe. Wybierając wykończenie ścian, należy preferować jednokolorowe tapety, farby lub tynki dekoracyjne. Unikaj dużych motywów, zwłaszcza poziomych pasów, które optycznie obniżają sufit. Nie kupuj wykończeń do sypialni na poddaszu tylko na podstawie tego, jak są piękne, lub aktualnej mody, na którą jest popyt. Zastanów się, jak harmonijnie będą wyglądać w twoim pokoju. Jeśli nie masz pewności, poproś profesjonalnego projektanta o radę w sprawie wykończenia ścian, podłóg i sufitów. Wspólnie zdecydujcie o stylu i schemacie kolorów dla sypialni na poddaszu.

Aranżacja sypialni na poddaszu

Zasłony do sypialni na poddaszu

Proces dekorowania i urządzania sypialni na poddaszu nie może być uznany za zakończony, dopóki nie zostaną wybrane meble i zasłony do przyszłego wnętrza. Jak wspomniano powyżej, nietypowy rozmiar zmusza nas do kreatywności w doborze mebli i wyposażenia. Być może najlepszym wyjściem jest udanie się do sklepu meblowego, gdzie można zlecić wykonanie wszystkiego, co jest potrzebne, na zamówienie i dokładnie wymierzone. Jeśli chodzi o zasłony, można spróbować wykazać się kreatywnością i samemu poradzić sobie z tym zadaniem. Większość okien w sypialni na poddaszu, podobnie jak ściany, ma niestandardową konfigurację. Mogą one być okrągłe, skośne lub trójkątne. Dlatego potrzebne będą zasłony, które są nietypowe. Wybór wzoru jest kwestią gustu, ale należy pamiętać, że zasłony w sypialni na poddaszu nie powinny być nieporęczne, ciężkie i ciemne, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na wizualną percepcję przestrzeni.

sypialnia na poddaszu

Oświetlenie w sypialni na poddaszu

Poddasze to mała przestrzeń, zwykle z niższymi sufitami i nieodpowiednim oświetleniem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przestrzeń wydaje się ciemniejsza i mniejsza niż jest w rzeczywistości. Kolor we wnętrzu poddasza ma kluczowe znaczenie, może zniwelować wszystkie negatywne czynniki i wygładzić kąty. Organizując oświetlenie w sypialni, musisz przemyśleć wiele szczegółów: po której stronie są okna, wybór światła głównego i lokalnego, projekt otworu okiennego. Usytuowanie okien na poddaszu, ich kształt i wielkość zazwyczaj nie są standardowe. Dlatego w takich pomieszczeniach często brakuje naturalnego światła. Dużą wagę przywiązuje się do gry cieni i sztucznego oświetlenia. Wysokiej jakości oświetlenie sztuczne musi koniecznie składać się z dwóch elementów - oświetlenia centralnego, gdzie na suficie w najwyższym punkcie znajduje się duża oprawa oświetleniowa, oraz oświetlenia bocznego, gdzie w niskich partiach sufitu umieszcza się dodatkowe oprawy boczne. Światło naturalne można zapewnić za pomocą okien w ścianach szczytowych, świetlików dachowych oraz specjalnych świetlików montowanych pod kątem w systemie krokwiowym. Światło sztuczne należy łączyć ze światłem naturalnym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz