Poniedziałek, 27 maja 2024

Sypialnia z salonem - pomysły na aranżację

1 lipca 2022

1

Sypialnia i pokój dzienny w jednym pomieszczeniu: jak zagospodarować przestrzeń

Sypialnia i pokój dzienny w jednym pomieszczeniu, powinny charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością. Prawidłowy podział na strefy i dobrze przygotowany szczegółowy plan prac, pozwolą wygodnie rozmieścić wszystkie niezbędne przedmioty w przestrzeni mieszkalnej i racjonalnie wykorzystać przyznane metry kwadratowe

Pomysły na zagospodarowanie przestrzenne sypialni z salonem

Dzięki podziałowi na strefy można stworzyć zupełnie nowy projekt lub dostosować istniejący układ pomieszczenia. Taka nietrywialna technika projektowania jest doskonała zarówno dla małych, jak i dużych mieszkań.

Przesuwane ścianki działowe dzielące salon i sypialnię

Jest to aternatywne rozwiązanie, które pozwala radykalnie zmienić przestrzeń mieszkania o powierzchni ponad 20 metrów kwadratowych. Stosując systemy przesuwne, można łatwo przekształcić wnętrze i stworzyć oddzielną strefę o wyraźnych granicach. Przegrody te mają wyrafinowany i wyszukany wygląd, są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Po zamontowaniu drzwi przesuwnych, sypialnia zostaje skutecznie oddzielona od pokoju dziennego, stając się osobnym pomieszczeniem. Wzory mogą być wykonane z dowolnego estetycznego materiału, ale najbardziej popularne są wzory ze szkła, które często uzupełnia się zasłonami.

Jak urządzić sypialnię z salonem

Podział na strefy pokoju z regałem w sypialni i pokoju dziennym

Do podziału na strefy w sypialni i salonie można wybrać regały sięgające do sufitu, niskie, jednopoziomowe lub stopniowane. Meble są wykonane z drewna, płyty MDF lub płyty wiórowej. Metalowa konstrukcja ramy jest charakterystyczna i piękna. Otwarte półki nie będą zasłaniać naturalnego światła i nie będą zakłócać właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Ponadto półki mogą pomieścić dużą liczbę różnych przedmiotów w postaci książek, zdjęć, wazonów, pudełek i innych. Aby uzyskać oddzielenie, należy użyć zasłony lub parawanu. Podział na strefy tekstylne to opcja najbardziej przyjazna dla budżetu. Do prostego określenia granic strefy sypialnej nadają się zwiewne, półprzezroczyste zasłony. Zasłony z koralików, które można wykonać samodzielnie, mogą również dodać oryginalności do sypialni i salonu. Ekrany przenośne również mają wiele pozytywnych cech. Można je łatwo przestawiać, składać i chować. Ekran może również stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Konstrukcję można ozdobić dowolnymi wzorami lub zainstalować za nią oświetlenie, uzyskując wspaniałą grę światła i cienia.

jak połączyć salon z sypialnią

,,Ukryte'' sypialnie i wysuwane łóżka

W salonie można wykorzystać, wysuwane łóżko wbudowane w podest, które stworzy przytulną część wypoczynkową. Konstrukcja nie zajmie dużo miejsca użytkowego w pokoju. Łóżko jest wysuwane tylko na noc, a w ciągu dnia chowane w podeście. Oprócz podium, ukryte łóżko wysuwane można również wbudować w szafę. Wnęka doskonale nadaje się na ukrytą sypialnię. We wnęce zmieści się nie tylko łóżko, ale także wiszące półki, szuflady i inne drobiazgi. Oprócz konstruktywnych szczegółów dotyczących podziału pomieszczenia na strefy, preferowane są sposoby wizualne.

Materiały wykończeniowe przy urządzaniu sypialni z salonem

Przy podziale pokoju na sypialnię i pokój dzienny stosuje się różne wykończenia ścian. Na przykład w części gościnnej wkleja się winyl, tapetę winylową lub tynk dekoracyjny, a miejsce do spania wyróżnia się fototapetą, panelami ściennymi lub tapetą z innymi wzorami. Można podzielić pomieszczenie za pomocą podłogi. W sypialni dobrze wyglądałaby wykładzina dywanowa a w przedpokoju odpowiednie ułożenie laminatu lub parkietu. Aby stworzyć wizualną granicę między sypialnią a pokojem dziennym, można zastosować sufit podwieszany w innym kolorze lub o innej fakturze.

Podział pomieszczenia na różne kolory

Jest to dość popularny sposób podziału sypialni i pokoju dziennego na strefy. Strefy są utrzymane w różnych odcieniach z tego samego spektrum lub ułożone w kontrastujących kolorach. Do sypialni można wybrać delikatne pastele i jasne kolory, a do pokoju dziennego ciemniejsze kolory z jasnymi akcentami. Przy podziale przestrzeni należy pamiętać o temperaturze panującej w pomieszczeniu. Pokoje wychodzące na południe sugerują chłodniejszą paletę barw, podczas gdy mieszkania wychodzące na południe potrzebują cieplejszych kolorów.

sypialnia z salonem

Oświetlenie w pokoju

Biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnej techniki oświetleniowej, opcja ta jest bardzo często wykorzystywana do dzielenia pomieszczenia na sypialnię i pokój dzienny. W części wypoczynkowej można zamontować lampy podłogowe lub kinkiety o przytulnym i miękkim strumieniu światła, natomiast w części recepcyjnej można zastosować jasny żyrandol w połączeniu z oświetleniem punktowym. Jako dodatkowe oświetlenie pomieszczenia można wykorzystać oświetlenie do dekoracji obrazów, fotografii, akcesoriów i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Układ pomieszczeń

Dzięki połączeniu pokoju i balkonu można nadać im zupełnie nowy, przestronny wygląd. Jeśli balkon jest wystarczająco duży, ma dobre przeszklenie i ogrzewanie elektryczne, przekształca się go w sypialnię. Połączenie sypialni z balkonem może również powiększyć salon. Duży pokój daje możliwość stworzenia dwóch pełnych przestrzeni w postaci części ogólnodostępnej, jak i prywatnego segmentu z miejscem do spania.  Typowym miejscem ustawienia łóżka jest przestrzeń przy oknie, która najczęściej znajduje się na ścianie równoległej do drzwi wejściowych. W przeciwieństwie do przechodniego pokoju dziennego, sypialnia powinna być możliwie jak najbardziej oddzielona.

sypialnia z salonem

Zalecenia dotyczące układu mebli w pokoju

W części recepcyjnej obowiązkowo należy zainstalować sofę. Odpowiednie są zarówno wzory prostoliniowe, jak i kanciaste. Sofę ustawia się głównie tyłem do miejsca do spania. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się rozkładana sofa, kompaktowa modułowa szafka wisząca lub szafa z lustrzanym frontem. Pokój dzienny może zajmować miejsce w pobliżu otworu okiennego. W tym przypadku można go wyposażyć w kilka foteli, stolik kawowy, pufę, konsolę i telewizor na ścianie. Część sypialna może być wyposażona w łóżko i jedną lub dwie szafki nocne, małą komodę lub wiszące półki. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, można dodać toaletkę lub biurko.

Salon z sypialnią: Jakie meble wybrać?

Najczęstszą opcją dla połączonej sypialni i pokoju dziennego są meble - transformatory, które znacznie oszczędzają miejsce w pomieszczeniu. Popularne są łóżka wbudowane w szafę oraz modele połączone z sofą lub fotelem. Dzięki specjalnemu mechanizmowi można je łatwo składać, rozkładać i przenosić. Zaleca się preferowanie mebli wielofunkcyjnych, które posiadają ukryty schowek, a także racjonalne wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Na przykład łóżko na poddaszu lub łóżko podwieszane, które można opuszczać tylko w nocy i podnosić w ciągu dnia, byłoby idealne do wysokiego pokoju.

sypialnia i salon

Style projektowania pomieszczenia: jaki będzie odpowiedni dla twojej sypialni?

Otwarte i swobodne poddasze, które zachęca do oryginalnych pomysłów, doskonale sprawdza się w pomieszczeniach łączonych. W tym miejscu można zastosować wizualną ściankę działową lub zamontować solidną ścianę dekoracyjną, która nada wnętrzu ciągłość. Cegła na ścianach, belki sufitowe, różne przedmioty sztuki lub detale przemysłowe mogą pomóc w wyznaczeniu dwustrefowej przestrzeni. Styl skandynawski z neutralnym białym tłem, solidnymi drewnianymi meblami, naturalnymi tkaninami i dyskretnymi dekorami sprawi, że projekt pomieszczenia podzielonego na sypialnię i pokój dzienny zyska dodatkową przestrzeń. Styl ten charakteryzuje się elementami zagospodarowania przestrzennego, które są zwarte i funkcjonalne. Minimalizm jest idealnym rozwiązaniem stylistycznym dla pomieszczenia, w którym mają być połączone dwa segmenty i gdzie wymagany jest porządek. Pokój jest urządzony w ograniczonej gamie kolorów i wyposażony w przekształcalne meble o wyraźnych, geometrycznych kształtach.

Komentarze (1)

  • Bożena

    30 sierpnia 2022 10:55

    Polecam mimo wszystko skorzystać z ofert dobrego sklepu z materacami, nawet jeśli to nie tylko sypialnia ale również salon. Na pewno da sie to pogodzić. Dobry sen jest bezcenny.

    Odpowiedz
Zostaw komentarz