Piątek, 14 czerwca 2024

Wyposażenie sypialni - jakie łóżko wybrać?

3 lipca 2022

0

Jak wybrać łóżko do sypialni? Kilka wskazówek, aby znaleźć idealny mebel

Łóżko to znany i tradycyjny element wyposażenia sypialni. Obecnie wielu właścicieli domów i mieszkań preferuje inne rozwiązania, lecz łóżka nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak dobrać odpowiednie łóżko do naszej sypialni? Kilka cennych porad

Łóżko jako nieodłączny element sypialni

Sypialnie są uosobieniem czystości i przytulności. Łóżka są dostępne w różnych wersjach: z nogami lub bez, z solidną podstawą czy szufladami. Do wyboru wygodnego i komfortowego łóżka należy podejść w sposób przemyślany, starannie planując wszystkie szczegóły. Kryteria estetyczne nie są jedynymi, którymi należy się kierować. Wybór wygodnego łóżka zależy od materiałów użytych przez producenta, rozmiaru, funkcjonalności i cech stylu. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać łóżko do sypialni. Podpowiemy także, jak lepiej poruszać się wśród ogromnej liczby modeli oferowanych przez producentów.

Kryteria wyboru łóżka do sypialni. Na co zwracać uwagę?

Przed udaniem się do sklepu meblowego warto samemu określić model, który chcemy kupić. Aby wybrać odpowiednie łóżko do spania, warto kierować się takimi parametrami jak:

  • systemy magazynowe
  • obecność oparć
  • podstawa łóżka
  • wysokość łóżka
  • zastosowane materiały

Dobrze jest też wiedzieć, ile pieniędzy jest się gotowym zapłacić za mebel.

Istnieje kilka rodzajów łóżek. Jednym z parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze łóżka do sypialni, jest liczba osób, dla których łóżko jest przeznaczone. Standardowa długość prawie wszystkich łóżek wynosi 2 metry. Szerokość może być jednak różna, zwłaszcza że jest ona dość istotna. Dotyczy to zwłaszcza młodych rodziców. Istnieje kilka rodzajów łóżek: 1-osobowe, 1,5-osobowe i 2-osobowe. Szerokość pojedynczego łóżka wynosi zazwyczaj mniej niż 90 cm. Dla większości osób może być to bardzo niewygodne. Ten wariant nadaje się jednak do sypialni gościnnej. Łóżka te mają zazwyczaj kształt prostokąta i z łatwością zmieszczą się nawet w niewielkim pomieszczeniu. Równie ważna jest wysokość, która powinna być dostosowana do osoby, dla której łóżko jest przeznaczone. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, dobrze  jest, gdy nie ma ostrych narożników, ponieważ w ciemności czy podczas snu łatwo jest zrobić sobie krzywdę. Ważne jest również posiadanie specjalnych pomieszczeń do przechowywania.

 łóżko w urządzaniu sypialni

Projekt ramy łóżka do sypialni

Łóżko może być ustawione na nogach lub na podium. Ramy z podium są uważane za bardziej wytrzymałe. Nogi są bardziej praktyczne, ponieważ podłogę można łatwo wyczyścić. Ze względu na dużą liczbę odmian łóżek wygląd samej ramy może być różny. Części, z których jest zbudowany, będą takie same. Konstrukcja łóżka składa się z podstawy łóżka, nóg lub stóp, boków, wezgłowia i podnóżka.

Podstawa łóżka do sypialni

Producenci mebli sypialnych stosują kilka rodzajów podstaw, np. solidne, które zwykle są wykonane z płyty sklejkowej. Stosowane są również płyty MDF i płyty wiórowe. Ich główną zaletą jest niska cena.  Innym rodzajem podłoża jest konstrukcja lamelowa. Jednoczesna sztywność i plastyczność sprawiają, że taka podstawa należy do stosunkowo praktycznych. Inną popularną konstrukcją jest podstawa kratowa, która składa się z klejonych listew lub listew metalowych. Jest dobrze wentylowana i ma zwiększoną wytrzymałość.

 łóźko w sypialni

Płyta czołowa do sypialni

Wezgłowie jest efektownym, charakterystycznym elementem łóżka.  Pełni ono nie tylko funkcję dekoracyjną, dlatego producenci starają się, aby zapadał w pamięć. Do jego produkcji, producenci często używają drogich materiałów. Zazwyczaj mają one kształt kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Oparcia mogą być wbudowane, miękkie, twarde i łączone, podświetlane, a nawet z wbudowanymi szafkami nocnymi.

Materiał, z którego wykonane jest łóżko do sypialni

Do produkcji łóżek sypialnianych stosuje się wiele różnych materiałów. W zależności od tego, jakich materiałów używają producenci, meble sypialniane różnią się wyglądem, ceną i trwałością. Najdroższym materiałem jest drewno. Łóżka z niego wykonane są przyjazne dla środowiska i bardzo trwałe. Lite drewno jest zwykle produkowane z dębu, brzozy, buku i innych. Jest to dość delikatny materiał, ale ma swój własny, niepowtarzalny wzór i urok. Do tego dochodzą długie i kosztowne przygotowania do produkcji. Wszystko to sprawia, że łóżka drewniane są drogie. Istnieją jednak również całkiem ekonomiczne opcje, np. łóżka wykonane z drewna sosnowego. Łóżka dostępne na rynku masowym są wykonywane z płyt wiórowych. Są one znacznie tańsze niż drewno, ale to nie znaczy, że są mniej wyjątkowe.  Dla tych, którzy szukają łóżka na długi okres, warto zwrócić uwagę na modele ze spawaną metalową podstawą.

Łóżko w sypialni

Wybór materaca do łóżka w sypialni

Wybór materaca do łóżka powinien być traktowany poważnie. W końcu od dobrego wypoczynku w nocy zależy jakość snu. Istnieją materace sprężynowe i niesprężynowe. Różnią się one rodzajem zastosowanego w nich wypełniacza. Ponadto wszystkie materace mają różne stopnie sztywności. Każdy jednak odczuwa sztywność na swój sposób. Aby nie dokonać złego wyboru, należy zastosować się do kilku prostych wskazówek. Po pierwsze, dzieciom należy kupować wyłącznie twarde materace, ponieważ są one niezbędne do idealnego rozwoju postawy. Osobom starszym zaleca się używanie do spania miękkich materacy. Powoduje to maksymalne rozluźnienie mięśni, zmniejsza ciśnienie w naczyniach krwionośnych i poprawia krążenie krwi. Należy również wziąć pod uwagę takie parametry, jak waga osoby. Dla osób otyłych materac będzie bardziej miękki niż dla osób szczupłych. Dlatego osoby z nadwagą powinny wybierać twarde materace. W przypadku tych ostatnich należy unikać stosowania modeli niesprężystych.

Przechowywanie w sypialni przy łóżku

W sypialni może nie być miejsca na komodę nocną. Tu właśnie może przydać się szafka nocna. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak mechanizm podnoszący i zintegrowany schowek. Pod podstawą, która podnosi się wraz z materacem, producenci tworzą specjalne systemy przechowywania. Wnęki te można wygodnie wykorzystać do przechowywania kompletów pościeli lub umieszczania w nich artykułów sezonowych. Ponadto istnieją konstrukcje, w których łóżko można schować do szafki za pomocą mechanizmu podnoszenia. Istnieją trzy rodzaje podnośników: ręczne, sprężynowe i gazowe. Pamiętaj, że łóżka wyposażone w podnośnik gazowy są bardziej niezawodne i praktyczne. Jedyną wadą tego ostatniego mechanizmu jest jego cena. Innym sposobem przechowywania są szuflady. Jest to również dobry sposób na utrzymanie porządku.

Poduszki w sypialni

Akcesoria do sypialni

W ostatnich latach najpopularniejszym sposobem dekorowania łóżek w sypialni są jaskrawo kolorowe koce i pledy. Ponadto, jednym z trendów jest różnorodność poduszek dekoracyjnych o dziwacznych kształtach i rozmiarach. Do łóżka często stosuje się podkład, rodzaj "spódnicy", która przykrywa nogi i boki. Jako elementy dekoracyjne wykorzystywane są również narzuty na łóżka i ozdobne podkładki. Psychologowie radzą jednak, by zwracać uwagę na wygodę kolorystyki. Podstawowe zasady doboru kolorów powinny być następujące:

  • preferencje osobiste
  • charakter wnętrza
  • klimat w sypialni
  • wpływ kolorów na psychikę człowieka

Najlepiej jest łączyć odcienie kolorów pastelowych.

 Łóżko do sypialni

Styl łóżek w sypialni

Kupując łóżko do sypialni, należy również zastanowić się, w jaki sposób będzie ono pasować do wnętrza. Większość łóżek drewnianych czy skórzanych, nada się do klasycznych sypialni. Łóżka metalowe będą odpowiednie do stylów chic, prowansalskiego i techno. Zasadniczo istnieje ogromna różnorodność stylów, więc każdy może znaleźć ten, odpowiadający swojemu gustowi. Pomoże to stworzyć relaksującą atmosferę, która jest niezbędna do spokojnego snu. Do najpopularniejszych stylów należą: klasyczny, barokowy, skandynawski, high-tech, amerykański, minimalistyczny, żeglarski, country, nowoczesny, orientalny, chiński, empire i inne. W stylu klasycznym stosuje się pastelowe odcienie w połączeniu z ciemnymi meblami. Barok to przede wszystkim przepych i elegancja. Łóżko jest ozdobione złoceniami, a nawet stiukami. Dużo światła i naturalne materiały - to jest skandynawski. Funkcjonalne meble, regularne geometryczne formy, błyszczące chromowane powierzchnie oraz czarno-białe odcienie - to właśnie high-tech. Jeśli lubisz meble z ciemnego drewna, wysokie łóżko i jasne wnętrza, wybierz styl amerykański. Minimalizm to przede wszystkim powściągliwość i funkcjonalność. Główne kolory to czarny, biały i szary. Styl orientalny to niskie łóżko wykonane z drewna, ozdobione baldachimem i z wygiętymi nogami. Łóżka w tym stylu są również malowane lub intarsjowane. Country to przede wszystkim metal i drewno. Do produkcji mebli używa się szorstkiego, jasnego drewna bez bejcowania. W stylu śródziemnomorskim stosuje się łóżka w kolorze białym i z kutego żelaza, a  sypialnia w stylu chebby-chic to prawdziwy raj z dużym łóżkiem i mnóstwem dekoracyjnych poduszek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz