Niedziela, 13 października 2024
Styl skandynawski jest jednym z najbardziej modnych i dynamicznych stylów, ponieważ odpowiada na kluczowe trendy światowe - o zrównoważony rozwój, praktyczność, personalizację przestrzeni i wyjście poza zwykłe pojęcia designu i dekoracji. Na co należy zwrócić uwagę, projektując stylowe i wygodne miejsce do spania w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski w czystej postaci jest coraz rzadziej stosowany. Chętnie wchłania nowe trendy i elementy innych kierunków. Doskonale wygląda w połączeniu z niemal każdym innym stylem. Dzięki temu oferuje wiele możliwości dla miłośników stylu scandi.
Popularność czystego stylu industrialnego stopniowo spada do minimum, natomiast motywy loftowe, jako elementy innych stylów, wręcz przeciwnie - znajdują się u szczytu popularności. Jedną z najbardziej udanych symbioz jest Scandi-Loft, ponieważ jest to harmonijne połączenie. W sypialni w stylu skandynawskiego loftu , lekkość stylu skandynawskiego, równoważy brutalność stylu industrialnego. Ciepłe drewno sąsiaduje z zimnym metalem, a szorstkie materiały są cieniowane przez przytulne tekstury.
Sam styl scandi skłania się ku minimalizmowi. Dlatego połączenie skandynawskiego charakteru i minimalistycznych motywów we wnętrzu nie jest symbiozą zupełnie różnych kierunków a raczej przesunięciem akcentów - postawieniem na jedną z cech charakterystycznych stylu. Projekty pokoi, sypialni w stylu skandynawskim minimalistycznym, są z reguły dość lekkie, jasne, minimalistycznie urządzone i nie obciążone zbędnymi detalami.
Popularność japońskich wnętrz jest łatwa do wytłumaczenia. Łączą one w sobie skromność i prostotę z maksymalną przemyślnością, ergonomią i technologią. Takie podejście stylistyczne eliminuje wszystko, co zbędne, czyniąc z domu idealną przestrzeń do wygodnego życia. Jednak, jak na gust wielu mieszkańców, takie przestrzenie często okazują się suche i bezosobowe, pozbawione ładnych detali. W takich przypadkach z pomocą przychodzi japandi (połączenie słów japan i scandi). Motywy scandi dodają do stylu japońskiego te bardzo przytulne detale i faktury, łagodzą nadmierną ascetyczność wnętrza.
Kolejnym trendem jest łączenie motywów skandynawskich i nowoczesnych. Styl nowoczesny wprowadza wyrafinowane neutrale i minimalistyczne formy, podczas gdy styl skandynawski dodaje akcenty i naturalne, wyraziste tekstury.
Ci, którzy uważają, że tradycyjnemu skandynawskiemu wnętrzu brakuje pewnej parady, wyrafinowania i statusu, mogą sięgnąć po mieszankę motywów skandynawskich i neoklasycznych. Odpowiednie są również styl art deco, klasyczny i barokowy.
Styl skandi jest dość demokratyczny w kwestiach kolorystycznych. Tak, tradycyjnie zakładał on jasną tonację z mieszanką jasnych odcieni i ciemnych kontrastów. Z czasem jednak uległa ona przekształceniu i stała się bardziej elastyczna.
Wielu osobom trend skandynawski kojarzy się przede wszystkim ze śnieżnobiałymi ścianami i kolorowymi meblami. Jednak równie dobrze znane są kolorowe i ciemne meble do sypialni w stylu skandynawskim. Często jest też łatwiejszy do kupienia, a nowoczesna sypialnia w stylu skandynawskim z ciemnymi meblami jest o wiele bardziej modna niż czysto białe wnętrza.
Przestrzenie wybielone nie zrezygnowały jednak definitywnie ze swojej pozycji. Zaletą jasnej, białej sypialni w stylu skandynawskim jest łatwość doboru wyposażenia a także wizualne powiększenie przestrzeni i zwiększenie ilości światła.
Popularność stylu ekologicznego sprawiła, że zielone sypialnie scandi stały się bardziej popularne. Do sypialni w nowoczesnym stylu skandynawskim odpowiednie są zarówno zwiewne, pastelowe odcienie zieleni, jak i ciemne, nasycone tony - szmaragdowy, głęboka oliwkowa zieleń, czerń i zieleń.
Beżowe wnętrza, niesłusznie zapomniane przez kilka sezonów, wracają do mody. Złożone odcienie beżu są szczególnie modne w sypialniach w stylu skandynawskim:
Odcienie niebieskiego, błękit są jednymi z najbardziej pożądanych odcieni w skandynawsko-nordyckiej sypialni. Należą one do palety naturalnej, doskonale odzwierciedlającej nordycki charakter, i są dość neutralne - ale nie nudne.
Styl skandynawski jest idealny do dekorowania pomieszczeń o charakterystycznej konfiguracji:
Mała sypialnia w stylu skandynawskim jest często widoczna na zdjęciach. Aby optycznie powiększyć przestrzeń w miniaturowej skandynawskiej sypialni, użyj:
Świetnie sprawdziłaby się mała, wąska sypialnia w nowoczesnym, skandynawskim stylu:
Styl skandynawski przyczynił się do popularności studiów nad sypialniami. W istocie takie połączenie funkcji jest całkiem logiczne. Część sypialna nie jest używana w ciągu dnia, a gabinet nie jest potrzebny w nocy.
Innym często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie części sypialnej z pokojem dziennym. W takich przypadkach ważne jest jednak, aby oddzielić część prywatną od publicznej.
Kominek może znajdować się nie tylko w salonie. Świetnym pomysłem jest również sypialnia w stylu skandynawskim z kominkiem.
Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim może wymagać wizualnej korekty poziomu sufitu. Wizualnie warto ją podnieść w najniższych miejscach i nieco obniżyć w najwyższych (na przykład stosując drewniane belki lub duży żyrandol w skandynawskiej sypialni).
W aranżacji sypialni w stylu skandynawskim w wiejskim domu lub w domku letniskowym szczególnie dobrze sprawdzą się motywy wiejskie, detale retro lub motywy ekologiczne.
W przypadku sypialni w stylu skandynawskim w drewnianym domu, dobrze sprawdzą się motywy wiejskie. Ponadto fakturę drewna można zestawić z innymi, równie wyrazistymi fakturami (futro, len, cegła). Można też wprowadzić trochę "chłodu" za pomocą kamienia naturalnego lub syntetycznego, metali.
Wybór mebli do wnętrz skandynawskich nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest skupienie się na praktyczności i zwięzłych formach.
Szczególnie modne są szafy wnękowe i garderoby. Szafy w sypialniach w stylu skandynawskim nieco ustąpiły miejsca, ale nie straciły na znaczeniu (w minipokoju będą bardzo pomocne).
Łóżko to ważny element umeblowania. Można również znaleźć rozkładane sofy, fotele lub kanapy, ale bardziej odpowiednią opcją jest pełne łóżko. Wśród trendów są łóżka składane (łóżka z szafą, łóżka stołowe) i łóżka na poddaszu.
Stoliki nocne coraz częściej pełnią funkcję konwencjonalną (zastępują je np. półki na zawiasach lub regały drabinkowe). Komody są stosowane głównie w stylach mieszanych (klasyczny + scandi, współczesny + scandi). Półki, regały i gabloty są często wykorzystywane do organizowania miejsc do siedzenia i miejsc pracy.
Światło sztuczne odgrywa ważną rolę w oświetleniu sypialni w stylu skandynawskim. Im więcej źródeł światła, tym bardziej interesujący, większy i bogatszy będzie wygląd sypialni.
Współcześni projektanci często rezygnują z oświetlenia ogólnego w strefie sypialnej. Jednak w wersji tradycyjnej nadal proponuje się główne oświetlenie sufitowe. Może to być żyrandol w sypialni w stylu skandynawskim, reflektory punktowe lub połączenie obu tych elementów.
Trendy w oświetleniu dekoracyjnym obejmują girlandy świetlne, lampiony świecowe i designerskie lampy.
Dekoracje odgrywają ważną rolę w urządzaniu przestrzeni w stylu scandi. Sprawiają, że wnętrze staje się przytulniejsze i bardziej praktyczne. Najpopularniejsze materiały do wykończenia ścian w przestrzeni scandi:
Do dekoracji podłogi często wykorzystuje się materiały naturalne (drewno, kamień, płytki porcelanowe, korek, kamień), ale stosuje się także wysokiej jakości imitacje np. linoleum, sztuczny kamień.
Prosty, biały sufit to klasyczny wybór dla wnętrz skandynawskich. Można też stosować subtelne, nierzucające się w oczy dekoracje.
Najpopularniejszą dekoracją ścian w nordyckiej sypialni są obrazy i plakaty. Popularne są również mapy geograficzne, rysunki, szkice, aplikacje, obrazy i wyświetlacze 3D, kształty wielokątne i inne. Głównym wymogiem stylu skandynawskiego w odniesieniu do akcesoriów jest dopasowanie ich do charakteru mebli i ich kolorystyki oraz do naturalnych materiałów.
Osobno warto wspomnieć o tapecie w sypialni w stylu scandi - nie tylko jako materiale wykończeniowym, ale także jako elemencie dekoracyjnym. W pomieszczeniach w stylu scandi stosuje się również tapety, np:
Tekstylia są szeroko stosowane w projektowaniu przestrzeni w stylu scandi. Szczególnie ważną rolę odgrywa we wnętrzach sypialni: tworzy kojącą, otulającą atmosferę. Najczęstsze zastosowania to:
Komentarze (0)