Piątek, 29 marca 2024

Przytulna sypialnia w stylu boho. Aranżacja wnętrza

4 lipca 2022

0

Jak urządzić sypialnię w stylu boho? Wskazówki i inspiracje

Pełne życia, beztroski i odważnych kolorów - takie właśnie są wnętrza boho. To wystrój, który łączy w sobie pasję do sztuki, natury i koloru. Przytulna  sypialnia zawiera etniczne elementy, rodzinne pamiątki, antyczne meble, obfitość doniczkowych roślin i znak artystycznego bałaganu

Boho idealnie nadaje się do stworzenia przytulnej i ciepłej sypialni. Projektanci cenią go za naturalność, nonszalancję i wygodę, a także za nieograniczoną swobodę wyboru wzorów, materiałów i stylów. Odpowiednie dodatki tekstylne są doskonałym punktem wyjścia do oryginalnych kompozycji w eklektycznym, cygańsko-etnicznym kierunku.

Styl boho - charakterystyka

Cechy charakterystyczne tego niezwykle oryginalnego stylu aranżacji wnętrz można w zasadzie podsumować w dwóch słowach: cyganeria artystyczna. Naturalność, bezpretensjonalność, umiar, prostota, zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, unikatowe egzemplarze, małe rzeźby to właśnie styl boho. Kolory, które w nim przeważają to: beżowy, brązowy, matowa zieleń, ochra, rdzawe odcienie czerwieni, miodowa żółć, biały, czarny. Materiały w boho to: drewno rodzime, bambus, wiklina, len, bawełna, wełna, tkaniny ręcznie barwione, pewter, miedź, mosiądz. Uzupełnieniem będą dodatki takie jak: ręcznie robione akcesoria, gliniane naczynia, ręcznie robione kosze, poduszki, koce i dywaniki w stylu plemiennym. Boho jest niezwykle różnorodne. Łączy w sobie różne style i oryginalne wzory. Jest to przeciwieństwo minimalizmu. Bohemian design to połączenie elementów etnicznych, cygańskich i hipisowskich. Ważna jest tu wolność, fantazja i komfort. To idealne wnętrze na relaks wśród ulubionych rzeczy.

sypialnia boho

boho sypialnia

Dekoracja sypialni w stylu boho. Jak urządzić?

Styl bohemy opiera się na łączeniu niedopasowanych materiałów i wzorów w celu dopasowania do indywidualnego gustu. Sypialnia boho to skupisko tkanin, kolorów i dodatków dekoracyjnych. To naturalne materiały, jasne kolory i etniczne wzory. Dekorując wnętrze w sypialni boho, można pozwolić sobie na kreatywność i indywidualne akcenty, takie jak pamiątki turystyczne, pocztówki czy przedmioty sentymentalne. Atmosfera w takim pomieszczeniu jest przytulna i nieformalna. Pełen życia i światła, nieco swobodny, zmienny, artystyczny i tak swobodny jak to tylko możliwe, wystrój Boho może być utrzymany w stanie klasycznym, jak również z naciskiem na estetykę glamour lub eko. Styl boho, w przeciwieństwie do tego samego wnętrza sypialni w stylu country, sprzeciwia się wszystkim konwencjom i zasadom w projektowaniu wnętrz i jest również rodzajem awangardy.

5 zasad dotyczących wnętrz w stylu boho:

  • mieszaj i dopasowuj tkaniny o różnych wzorach. Powinny mieć mocne faktury i wyrazistą paletę kolorów
  • unikaj symetrii, stosuj swobodne, nawet nieco przypadkowe rozmieszczenie mebli i sprzętów
  • wykorzystaj naturalne materiały, takie jak drewno, wełna, skóra, szkło, wiklina, rattan, wodorosty, plecionki i tkaniny
  • włącz akcenty z odległych kultur, takie jak marokańskie dywany, indyjskie meble, japońskie drewniane ryciny
  • nie zapomnij o sztuce, roślinach i ręcznie wykonanych przedmiotach

Odpowiednio inspirowana boho sypialnia zawiera również takie akcenty jak frędzle, tkane dywaniki, kosze z wodorostów, wiklinowe fotele, skórzane pufy, rośliny doniczkowe z dużymi, wyrazistymi liśćmi, makramy, pompony i meble z surowego drewna. Oczywiście taki wystrój można urozmaicić, aby dopasować go do własnych upodobań.

sypialnia w stylu boho

boho sypialnia

Styl boho – dla kogo?

Eklektyczny i bogaty styl boho to zaproszenie do innych kultur i zamiłowanie do sztuki. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą odpocząć od minimalistycznych wnętrz bez dekoracji, ale również dla miłośników podróży, którzy chcą zatrzymać w swoim domu wspomnienia z wędrówek. Boho sprawdzi się także dla osób ceniących luz, komfort i swobodę w doborze dodatków, kolorów i dekoracji i tych o artystycznej, zbuntowanej duszy, zakochanych w tętniących życiem latach 60. i 70. Wnętrze boho to najlepsze miejsce dla tych, którym daleko do pedantyczności.

Zobacz także, jak urządzić sypialnię młodzieżową w stylu boho

Dekoracja sypialni w stylu boho

Pierwsza zasada stylu boho to brak zasad! Kombinuj, mieszaj, dopasowuj, baw się. Nowe, nawet pozornie niedopasowane wzory i kolory sprawią, że wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru. Kolorowa, ale spójna pod względem temperatury paleta barw to podstawa stylu boho. Jako koloru bazowego użyj ciepłej bieli, ziemi lub szarości, a następnie uzupełnij go odcieniami fioletu, pomarańczu i błękitu. Mieszaj wzory i faktury i nie bój się używać stylów, które normalnie nie idą w parze. W sypialni boho aż roi się od materiałów dekoracyjnych - nie krępuj się łączyć różnych tkanin dla uzyskania najbardziej przytulnego efektu. Ponieważ wnętrza w stylu boho są przeciwieństwem minimalizmu i nowoczesności, to zasada "im więcej, tym lepiej" jest tu aktualna - liczne poduszki na sofie, obrus z frędzlami, zasłony, etniczne dywaniki na podłodze i ścianach czy baldachim nad łóżkiem. Możesz mieszać i łączyć różne materiały.

boho sypialnia

Wybór materiałów do sypialni boho

W stylu boho ważną rolę odgrywają materiały i surowce, z których wykonane są meble, dodatki i dekoracje. Egzotyczne wnętrza podkreślą szlachetne drewna, takie jak różowe, czerwone czy czarne, estetycznie pasujące do wyrafinowanego stylu kolonialnego czy marokańskiego Przytłaczające i dominujące drewno warto rozcieńczyć jaśniejszymi meblami z bambusa lub wikliny. Równie ważne są wykończenia. Sprawdzą się tu wyszukane przedmioty ceramiczne, najlepiej te przywiezione z dalekich podróży, czyli donice, wazony czy ręcznie wykonane statuetki. Ściany mogą być ozdobione tkanymi makramami lub wełnianymi dywanikami. Ciekawym rozwiązaniem na ściany będzie tapeta z dziwacznym wzorem.

Wyraziste i mocne kolory

Intensywne i dominujące kolory to ważny element stylu boho, który uwielbia ekstrawaganckie i niekiedy barwne zestawienia. Nie bój się łączyć jasnych i wyrazistych kolorów. Najczęściej wybieranymi kolorami są te należące do orientalnej palety barw:

  • czerwone wino lub rubin
  • turkusowy błękit
  • kakaowy brąz lub głęboki fiolet

We wnętrzu sypialni w stylu boho, stonowane pastelowe kolory posłużą również jako tło dla wyrazistej biżuterii lub dodatków - polecamy skupić się na delikatnej mięcie lub stonowanej żółci. To właśnie warstwowe połączenie kolorów sprawia, że wnętrza boho są tak wyjątkowe. Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. Scandi Boho, które zaczerpnęło wiele elementów ze stylu skandynawskiego. Boho w tej wersji utrzymane jest w stonowanych odcieniach. Dekoracje obejmują tu poduszki, maty, kosze, narzuty, obrazy i rośliny doniczkowe.

Wzory boho

Bohemianism to przede wszystkim bogactwo wzorów i ornamentów, które podkreślają synkretyzm kulturowy tego stylu. Marokańskie arabeski i egzotyczne wzory łączą się z ludowymi haftami i rustykalnymi dekoracjami, dając w efekcie stylowy, a zarazem przytulny pokój. W orientalnym stylu boho, rodzinna biżuteria i pamiątki podkreślą naturalny charakter wnętrza. Do tego wystroju można też znaleźć różne tapety, masywne dywany o ciekawej geometrii czy orientalne płytki.

Meble do sypialni w stylu boho

Eklektyzm boho przy aranżacji wnętrza pozwala na wykorzystanie niemal każdego rodzaju mebli - od stylowych, ekskluzywnych, odświeżonych antyków po nowoczesne modele. Kluczem jest to, że sypialnia boho powinna być wygodna i relaksująca. Świetnie sprawdzają się też ekologiczne rozwiązania typu "zrób to sam" - łóżko z palet czy półka ze skrzynki po owocach. Takie meble dobrze komponowałyby się z etnicznymi dodatkami i naturalnymi materiałami. Warto też pomyśleć o hamaku zawieszonym tuż nad podłogą oraz dużej ilości pluszowych poduszek i dywaniku - taka aranżacja wnętrza w pełni odda ducha bohemy.

Tekstylia boho

Tkaniny z całego świata, takie jak stary francuski gobelin i dywan z Maroka, zawieszone obok zdjęć z podróży i małych dzieł sztuki, doskonale oddają lekkość i bogactwo stylu boho. Dla uzyskania efektu przytulności przydadzą się kolorowe poduszki, koce i dywaniki. Wybierz etniczne wzory, jasne kolory i eksperymentuj z unikalnymi kompozycjami. Łóżko jest centralnym punktem sypialni, więc wykorzystaj jego potencjał do stworzenia oryginalnej kompozycji boho. Zacznij od wyboru modnych wzorzystych pościeli. Boho oferuje mnóstwo miejsca na kreatywność. Może to być cętkowany wzór indyjski lub orientalny. Jeśli lubisz stonowane odcienie, postaw na pastelowe wzory kwiatowe. Na łóżku połóż kolorową narzutę i kilka ozdobnych poduszek, a wystająca spod niej pościel będzie jednym z istotnych elementów wystroju całej sypialni. Dopasowana tkanina nad łóżkiem - czy to jasny kolorowy materiał, półprzezroczysty tiul czy ciężki welur - daje dodatkowe ciepło i pomaga nadać wnętrzu wyjątkową, intymną atmosferę. Efekt wzmocnią również zwiewne lub grube zasłony. Wybierając kolorowe etniczne wzory do sypialni boho, możesz przekształcić ją w czarującą przestrzeń pełną magii i domowego ciepła jednocześnie.

sypialnia boho

Oświetlenie i dekoracje

Sypialnia w stylu boho wymaga również dodania odpowiednio dobranego oświetlenia - rozproszone światło pomoże połączyć kolorowe elementy i wprowadzić do wnętrza odrobinę spokoju. Zamiast tradycyjnych lamp sufitowych lepsze jest rozproszone oświetlenie z lampionów, świec, lamp podłogowych i stołowych. Na szczęście dzisiejszy rynek wnętrzarski jest pełen lamp w różnych stylach i kształtach - najlepiej wykonanych z naturalnych materiałów. Wybierając dekoracje do sypialni w stylu boho, warto wykorzystać klucz do tego stylu, czyli bogactwo świata przyrody - ożywić pomieszczenie kwiatami, które dodadzą wnętrzu życia i poprawią jakość powietrza. Zasada w tym przypadku brzmi: im więcej tym lepiej! Świeże rośliny lub suszone kwiaty w wazonach dodają wnętrzu koloru. Na podłodze można też postawić ozdobne uchwyty na kwiaty lub doniczki. Warto też pomyśleć o zawieszeniu doniczek przymocowanych sznurkiem do haków na suficie. Akcesoria i dekoracje do sypialni w stylu boho - kolorowe poduszki na sofie, indyjski wzorzysty dywanik czy rattanowe lustro w kształcie słońca - można połączyć z rodzinnymi pamiątkami, bibelotami z podróży i ręcznie wykonanymi przedmiotami, takimi jak gliniany wazon o nieregularnym kształcie, dekoracyjne gobeliny i stare mapy, butelki vintage i porcelana. Jedyną zasadą jest to, że każdy przedmiot we wnętrzu o tej estetyce musi być wyjątkowy i opowiadać swoją własną historię. Ręcznie wykonane przedmioty, takie jak ceramiczna zastawa czy drewniane meble nadają sypialni boho szczególnego charakteru.

Jak urządzić małą sypialnię w stylu boho?

W tym przypadku najważniejsze jest zastosowanie odpowiednich kolorów i dodatków. Z jednej strony mogą one stworzyć relaksującą atmosferę, z drugiej zaś dodać pomieszczeniu nieco artystycznego charakteru. Charakterystycznym elementem stylu boho jest różnorodność stosowanych kolorów. Eklektyzm kolorystyczny w sypialni powinien być na tyle dyskretny, aby nie zakłócać poczucia harmonii i spokoju niezbędnego do dobrego wypoczynku. Dlatego lepiej postawić na wyważony kontrast między stonowanymi kolorami tapicerki a dodatkami w bogatych odcieniach. W małej sypialni liczy się każdy centymetr. Największym wyzwaniem w wersji "mini" będzie więc wybór mebli. Głównym kryterium powinna być wygoda, dlatego trzeba wybrać łóżko o odpowiednim rozmiarze. Projektując małe sypialnie pamiętaj, że meble o imponujących rozmiarach nie będą najwygodniejsze. Weź też pod uwagę wysokość ścian i wezgłowia. W ten sposób można zachować właściwe proporcje mebli i stworzyć wygodną przestrzeń wypoczynkową na stosunkowo niewielkim obszarze. Sypialnia w stylu boho spodoba się każdemu, kto ceni sobie artystycznie niechlujną, ale jednocześnie "kontrolowaną" aranżację. Dlatego w sypialni nie powinno zabraknąć osobistych akcentów - zdjęć, szkiców, ceramiki - które określą indywidualny charakter wnętrza. Co więcej, wszystkie te przedmioty będą pełniły również rolę dodatków, kontrastując ze stonowaną barwą tapicerki łóżka i kolorem ścian. Niewielki metraż sypialni boho narzuca pewne ograniczenia, dlatego należy stosować dodatki z umiarem. Sypialnia boho nie jest łatwa do umeblowania przy pierwszym podejściu, alle to właśnie błyskotliwość kolorów, faktur, wzorów oraz historycznych i osobistych akcentów sprawia, że wnętrza w stylu bohemy są tak ciekawe i pełne wdzięku.

boho sypialnia

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz