Piątek, 26 kwietnia 2024

Oświetlenie w sypialni - jakie lampy wybrać?

22 lipca 2022

0

Jak wybrać oprawę oświetleniową do sypialni? [poradnik]

Światło ma ogromne znaczenie we wnętrzach sypialni. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w oferowaniu tysięcy modeli, aby zaspokoić rosnące potrzeby konsumentów. Często dwie oprawy do sypialni różnią się od siebie w każdym szczególe. Dzięki temu mogą być one skierowane do określonych gustów i preferencji nabywców

Czynniki ludzi przy wyborze modelu żyrandola mają tendencję do zbieżności. Kupujący wybierają według następujących kryteriów: projekt, styl, wielkość, kolor, materiał, moc, rodzaje lamp, dodatkowe cechy, cena.

Jak wybrać odpowiednią lampę do sypialni?

Na podstawie cech konstrukcyjnych wyróżnia się następujące rodzaje lamp do sypialni:

  • lampy zawieszone - rogi, plafony z podstawą zawieszone są pod sufitem na linie, łańcuchu, sznurku lub pręcie
  • montaż sufitowy - ten typ oprawy oświetleniowej mocowany jest do sufitu za pomocą podstawy. W sypialniach z sufitami napinanymi z dwóch wymienionych typów lamp, preferowane jest zawieszone, ponieważ jego ogrzewane żarówki są w wystarczającej odległości od powierzchni PVC i nie spowoduje deformacji
  • lampy wpuszczane - ten typ konstrukcyjnie dzieli się na reflektory wewnętrzne i zewnętrzne. Różnica polega na tym, że lampę umieszcza się na zewnątrz lub wewnątrz sufitu podwieszanego/rozciąganego. Reflektor wpuszczany zapewnia kierunkowe światło, które można skupić na różnych obszarach pomieszczenia, a nawet na poszczególnych elementach wyposażenia. W przypadku sufitu podwieszanego z PCV, wybór modelu wpuszczanego powinien być dokonany z pomocą doświadczonego konsultanta
  • modele ścienne lub kinkiety. Te pierwsze to projekty, w których plafon umieszczony jest bezpośrednio na ciele. W przypadku tych ostatnich, klosze i korpus połączone są za pomocą rogów. Takie urządzenia najczęściej stosuje się nad łóżkiem do wieczornej lektury lub po bokach stołu do makijażu. Kinkiety nie mogą służyć jako główne światło, są jedynie jego uzupełnieniem
  • kinkiety stojące często wykorzystywane są jako lampy podłogowe. Są one częstym gościem w sypialniach. Lampy podłogowe mogą być wykorzystane do stworzenia miejsc do siedzenia lub czytania. Oprócz oprawy, niezbędny jest także stolik kawowy i jeden lub dwa fotele. Lampy podłogowe można też postawić z boku łóżka zamiast lampki nocnej.

lampa do sypialni

Style lamp do sypialni

Każde wnętrze musi być tworzone świadomie, niespiesznie. Meble, wystrój, oświetlenie powinny być dobrane do wcześniej ustalonego stylu. Na szczęście rynek oświetleniowy oferuje modele w każdym stylu. Najważniejsze to nie zgubić się w mnogości form, linii, faktur i materiałów Obecnie większość istniejących stylów można umownie podzielić na podstawowe kategorie. Niektóre obszary można słusznie przypisać do dwóch, a nawet trzech kategorii. Ale takie trudności należy pozostawić profesjonalnym projektantom. Style dzielą się więc na:

  • tradycyjne
  • nowoczesny
  • nowoczesny
  • etnicznych

Tradycyjne odnosi się do trendów, które w ciągu kilkunastu wieków powstały głównie w Europie. Historycznie zaczęły się one tworzyć około X wieku n.e. Wymienimy style romański, gotycki, barokowy, rokoko, empirowy i klasycyzm. Ze względu na znaczną różnicę czasu, trendy te mogą mieć niewiele wspólnego. Jednak nawet osoba słabo znająca się na sztuce projektowej zazwyczaj będzie w stanie bezbłędnie odgadnąć tradycyjne trendy. Żyrandol lub żyrandol w tradycyjnym stylu w sypialni wygląda szlachetnie, efektownie. Wybierane są do drogich wnętrz o arystokratycznych cechach. Nowoczesne trendy to style, które pojawiły się od XIX wieku do drugiej połowy XX wieku. Złożone ozdobne formy, kwiatowe ornamenty, mnóstwo detali, eleganckie linie i drogie materiały odziedziczyli po "klasykach".  "Nowoczesna wizja" jest prostsza, bardziej zwięzła. Główne style to modern, art nouveau i art deco. Taka armatura będzie pasowała do sypialni, która potrzebuje atmosfery luksusowych salonów paryskich z początku XX wieku lub pokoi hoteli prezydenckich. Rozproszone, miękkie światło secesyjnych opraw będzie przyjemne, otulające, dające komfortowy wypoczynek. Oprawy w stylu nowoczesnym są łatwe do rozpoznania. Mają proste, zgrabne formy. W tym przypadku funkcjonalność jest na pierwszym miejscu, a dekoracyjność na drugim. Do stylów nowoczesnych zaliczamy wszechobecny high-tech, kochający wolność minimalizm, fantastyczny futuryzm, smugowy loft, łamiącą stereotypy awangardę, uroczy pop-art. Światło nowoczesnych modeli jest nieco chłodniejsze niż opraw tradycyjnych czy nowoczesnych, ale z pewnością doskonale spełniają swoją główną funkcję. Podobnie jak style tradycyjne, style etniczne kształtowały się przez wieki. Jednak ich geografia obejmuje dosłownie cały świat. Afrykańskie, greckie, egipskie, marokańskie, meksykańskie, indyjskie, skandynawskie, śródziemnomorskie, japońskie. Wybór stylów etnicznych jest ogromny, więc każdy klient może kupić oświetlenie, które najlepiej odpowiada jego gustom, preferencjom i osobowości. Pozostaje tylko dobrać oprawę oświetleniową do stylu sypialni. Aby wybrany model oprawy oświetleniowej odpowiednio prezentował się na suficie lub ścianie sypialni, należy wybrać go według kilku kryteriów. Na przykład oprawa musi pasować:

  • ze stylem
  • materiały
  • kolory
  • kształtów stosowanych w aranżacji wnętrz pomieszczeń. Ogólnie rzecz biorąc, projekt lampy powinien być "wspierany" przez co najmniej dwa lub trzy meble, wystrój

Rozmiar lamp do sypialni

Wybór wielkości oprawy oświetleniowej to zadanie, które tylko z pozoru wydaje się łatwe. W rzeczywistości istnieje szereg zasad i ograniczeń, których nieprzestrzeganie przy wyborze oprawy oświetleniowej może całkowicie zniekształcić odbiór wnętrza. Wybierając szerokość (średnicę) modelu, należy pamiętać, że nie powinna ona przekraczać 1/3 szerokości pomieszczenia. Zmierz szerokość sufitu między dwiema najbliższymi sobie ścianami i podziel ją przez średnicę wybranej oprawy - otrzymana liczba powinna być większa niż "3".

lampa do sypialni

Kolor oprawy oświetleniowej do sypialni

Tutaj wszystko jest proste: kolor oprawy oświetleniowej (żyrandol, lampa podłogowa, kinkiet - nie chodzi o to) musi być taki sam we wnętrzu sypialni, co oznacza, że co najmniej kilka szczegółów wnętrza musi być w tym samym kolorze. Gdy planujemy grę na kontrastach, możemy uczynić źródło światła wyrazistym "highlightem" pomieszczenia, nie powtarzając jego odcienia w żadnym innym obiekcie. Być może są tylko dwa wyjątki od tej reguły. Pierwszym z nich jest sypialnia, która została zaprojektowana w eklektyzmie. Ten styl to mieszanka kultur, tradycji, materiałów, faktur i kolorów. Trzeba jednak zrozumieć, że eklektyzm to nie bałagan, ale uporządkowany chaos, w którym każdy szczegół ma swoje miejsce. Drugim wyjątkiem jest sypialnia dziecka. Świat dziecka może obejść się bez ram, bez ograniczeń. Znajdujące się tam meble, wystrój i oprawy oświetleniowe powinny po prostu sprawiać dziecku radość.

Materiały 

Ta sama zasada dotyczy materiałów, z których wykonane są korpusy, lampy i podstawy. Nie powinny one "kłócić się" z resztą mebli i wystroju. Pamiętaj również, że drewno, szkło, ceramika i tekstylia to uniwersalne materiały, z których powszechnie wykonuje się oprawy oświetleniowe w różnych stylach. Z kolei plastik to materiał nowoczesny. Sprawdzi się w sypialniach w stylu high-tech, futurystycznym i pop-art.

,,Moc’’ żyrandola

Przy wyborze oprawy oświetleniowej kwestia jej mocy tradycyjnie ustępuje na trzeci, a nawet czwarty plan. W rzeczywistości moc jest niezwykle ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić baczną uwagę. Dlaczego moc żyrandola lub oprawy jest ważna? Brak światła sprawia, że ludzie nadwyrężają wzrok, co prowadzi do zwiększonego zmęczenia, bólów głowy, zbyt duża ilość światła hamuje spokojny wypoczynek, raczej ożywia niż uspokaja. Nadmierna moc lampy prowadzi do zwiększenia ilości ciepła w otoczeniu. Jeśli w sypialni znajduje się sufit podwieszany może on ulec deformacji pod wpływem wysokich temperatur. Zdecyduj, jaki typ żarówki zostanie użyty. Wykorzystaj dane do określenia normalnego poziomu oświetlenia na metr kwadratowy. Wartości te wskazują, że dla światła przyciemnionego (a takiego potrzebujemy w sypialni) w pomieszczeniu potrzebny jest 1 m² światła:

  • żarówka o mocy 20 watów
  • żarówka halogenowa o mocy 7 watów
  • Świetlówka kompaktowa lub "energy saver" o mocy 2 watów
  • Żarówka LED, 1-1,5 W

Wartości te opierają się na wysokości sufitu wynoszącej 3 metry. Jeśli sufit w twojej sypialni jest wyraźnie wyższy, pomnóż moc przez 1,5. Teraz wystarczy pomnożyć te wartości przez powierzchnię pomieszczenia i porównać wynik z maksymalną mocą wybranego modelu. Decydując się na zastosowanie żarówek halogenowych lub fluorescencyjnych do sypialni z sufitami podwieszanymi, nabywca nie pozbywa się wszystkich problemów. Tutaj będzie musiał również obliczyć poziom grzania żarówek. Lepiej jest to zrobić z pomocą wykwalifikowanego specjalisty w sklepie.

Rodzaje żarówek do lamp

Na rynku oświetleniowym dominowały cztery rodzaje żarówek - żarowe, "halogenowe", "energooszczędne" i LED. Teraz pora wyjaśnić, czym jeszcze, poza energooszczędnością i jasnością strumienia świetlnego, się różnią. Przede wszystkim są różnice w temperaturze barwowej, w odcieniu światła. Żarówki żarowe wytwarzają światło, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Otula meble, wystrój, ściany w ciepłym, miękkim odcieniu i sprzyja relaksowi, przyjemnemu wypoczynkowi. Dostępne w wielu formatach i podstawach. Wśród lamp tego typu są lampy okrągłe, gruszkowe, "świeczki", "świeczki na wietrze" z przezroczystymi, oszronionymi, kolorowymi żarówkami. Z powodu takiej różnorodności nietrudno jest nabywcy znaleźć modele w dowolnym stylu, rozmiarze i mocy. W powszechnej opinii wadą tego typu żarówki jest to, że jej światło ma tylko jedną ciepłą barwę. Żarówki halogenowe to z pewnością zwiększona żywotność w porównaniu z poprzednią opcją. Są one dostępne z niemal każdym rodzajem bazy i mają dwa odcienie światła - zimne i ciepłe. Świetlówki kompaktowe mają stosunkowo długą żywotność (średnio - 10 tys. godzin). Mają rozproszone światło, które pozostawia miękki, niekontrastowy cień - w przypadku sypialni jest to znaczący plus. Lampy LED szybko zyskują popularność w krajach rozwiniętych. Do zalet tych źródeł światła należą: pozornie niesamowita żywotność (niektórzy producenci podają żywotność ponad 50 000 godzin), bezpieczeństwo dla środowiska - nie zawierają substancji szkodliwych, niebezpiecznych związków, prawie nie nagrzewają się, więc żarówki można bez ograniczeń stosować w sypialniach z podwieszanymi sufitami. Należy pamiętać, że wadom lamp LED przypisuje się czasem słabą jasność świecenia. W przypadku gabinetu czy salonu może to być naprawdę wada, ale sypialnia potrzebuje takiego oświetlenia.

oświetlenie w sypialni

Umieszczenie oprawy oświetleniowej

Tradycyjnie główna oprawa oświetleniowa każdego pomieszczenia montowana jest w jego geometrycznym środku. To rozwiązanie jest znane i ma prawo do życia. Zwracamy uwagę, że nie jest on jedyny. Coraz większą popularnością cieszy się na przykład oświetlenie rozproszone, które powstaje dzięki zastosowaniu różnych reflektorów wpuszczanych. Można je umieścić:

  • w siatce w równej odległości od siebie
  • skoncentrowane nad poszczególnymi strefami pomieszczenia (nad łóżkiem, kącikiem do makijażu, częścią wypoczynkową z fotelami i stolikiem kawowym
  • wzdłuż obwodu pomieszczenia. Takie rozwiązania są często uzupełnieniem istniejącego centralnego żyrandola i są niezastąpione w sypialniach z szafkami ściennymi lub z dużą ilością półek

W przypadku większych pomieszczeń z więcej niż jedną strefą funkcyjną nie wystarczy centralne źródło światła. Można ją "wspomóc" kinkietami po obu stronach łóżka, lampkami stołowymi na szafkach nocnych, oświetleniem lustra w strefie makijażu. Doskonale sprawdzi się również lampa podłogowa obok stolika kawowego w salonie i kąciku czytelniczym.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz