Czwartek, 14 listopada 2024
Jeśli chcesz zawsze dobrze się wysypiać i być pełen energii, w tym artykule dowiesz się jak wybrać materac do łóżka. Damy Ci wiele praktycznych porad, które pomogą ci wybrać ten właściwy
Zanim zaczniemy mówić o tym, jaki materac jest najlepszy dla dorosłych i dzieci, dowiedzmy się, jak często należy go zmieniać. Materac, jak każda inna rzecz, ma swoją żywotność. Oznacza to, że pod koniec okresu użytkowania produkt traci swoje właściwości użytkowe. Informacje te są podawane przez producenta w dokumentach towarzyszących. Jednak głównym wyznacznikiem materaca jest twój sen. Jeśli nie możesz znaleźć wygodnej pozycji, często się budzisz, wiercisz się całą noc, a rano czujesz się niewyspany, to czas pomyśleć o zakupie nowego materaca.
Każdy kupujący zastanawia się nad tym, które materace są najlepsze do spania - ortopedyczne czy anatomiczne. Tak naprawdę każdy produkt ma parametry takie jak ortopedyczne i anatomiczne. To prawda, że niektórzy mają więcej tych pierwszych, a mniej tych drugich i odwrotnie. Dla niektórych kategorii nabywców te cechy materacy będą decydujące w wyborze. Na przykład, jeśli masz problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, problemy z kończynami, problemy z postawą, nadwagę i pracę siedzącą, lepiej sprawdzą się typy ortopedyczne. Podtrzymują one prawidłową pozycję całego ciała podczas snu i kompensują skrzywienia kręgosłupa, dlatego mają zwiększoną sztywność. Należy podkreślić, że wysoka ortopedia jest niezbędna u małych dzieci i młodzieży. Jest to okres, w którym najczęściej rozwijają się skrzywienia kręgosłupa, ze względu na intensywny wzrost i zwiększone obciążenie szkieletu. Anatomiczność to zdolność materaca do dostosowania się do konturów ludzkiego ciała i zapamiętania ich. Modele anatomiczne są bardziej miękkie i "otulające":
Materace te są odpowiednie dla osób zdrowych, które mają problemy z długotrwałym zasypianiem, dla kobiet w ciąży oraz dla tych, którzy potrzebują rozluźnienia wszystkich mięśni z powodu ciężkiej pracy fizycznej lub cierpią na artretyzm, zapalenie stawów i bóle kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Jak wybrać materac ortopedyczny i który model jest lepszy? Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są podstawowe parametry osoby, która będzie korzystała z łóżka, czyli wagę. Im większa masa ciała, tym sztywniejszy powinien być materac. Zbyt miękki produkt będzie uginał się pod ciężarem, niżej będzie talia, a kręgosłup będzie krzywy podczas snu. Logiczne jest, że nieprawidłowa postawa ciała wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i na zdrowie. Dla osób o niskiej wadze, wręcz przeciwnie, lepiej jest wybrać miękkie produkty, ponieważ ze względu na niską wagę twardy materac w ogóle nie zapadnie się pod użytkownikiem, co wyrządza takie same nieodwracalne szkody dla kręgosłupa. Dla normalnej wagi można wybrać wersje półsztywne lub półmiękkie, polegając na tym, jak się czuje.
Jakie są więc rodzaje materacy do łóżka i czym się od siebie różnią. Na początek współcześni producenci oferują imponujący wybór produktów, które różnią się między sobą:
Zaczniemy od określenia, który materac jest lepszy - materac sprężynowy czy bez sprężyn.
Materac z blokiem sprężyn w środku jest od dawna dobrze znany krajowym nabywcom. Nowoczesne produkty są znacznie zaawansowane pod względem jakości i "wytrzymałości" sprężyn, dlatego pozbawione są wielu wad. Zasadniczo materac sprężynowy to placek ze sprężyn, warstwy izolacyjnej, wypełnienia i pokrowca. W rzadkich przypadkach producenci dodają do konstrukcji dodatkowy rząd sprężyn dla poprawy właściwości ortopedycznych. Z założenia wszystkie materace ze sprężynami dzielą się na dwie duże grupy: z blokami zależnymi i niezależnymi. Te ostatnie z kolei dzielą się na rodzaje w zależności od liczby sprężyn na metr kwadratowy.
Zależny blok sprężynowy Bonnel, w którym wszystkie elementy są ze sobą powiązane, jest najprostszym i najbardziej przyjaznym dla budżetu przykładem. W ubiegłym wieku był podstawą każdego materaca. Jednak ta konstrukcja jest obecnie mało popularna. Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać materac do łóżka dwuosobowego, to zdecydowanie odrzuć ten model. Jego główną wadą jest bowiem to, że obciążenie przejmują wszystkie sprężyny naraz, a nie ich poszczególne bloki, co jest niewygodne, jeśli jedna osoba już śpi, a druga właśnie leży na łóżku i tworzy "fale" dla śpiącego. Sprężyny Bonnell szybko zawodzą i "wystrzeliwują" z wierzchowca, stając się wyczuwalne pod osłoną. Ponadto materac ten nie ma wsparcia ortopedycznego, hałasuje i chrzęści, nie jest przeznaczony do dużych obciążeń (maksymalnie 120 kg), nierównomiernie rozkłada obciążenie i z czasem się odkształca. Średnia żywotność materaca sprężynowego to 5-7 lat.
Niezależny blok sprężynowy to wynalazek naszych czasów. W tej konstrukcji sprężyny nie są ze sobą połączone. Każdy z nich zapakowany jest w osobny pokrowiec z spunbondem, który nie tylko chroni, ale i mocuje poszczególne elementy, dzięki czemu można je ściskać tylko w płaszczyźnie pionowej. W efekcie ciało przyjmuje właściwy kształt, a bloczki są trwalsze i zachowują swoje pierwotne właściwości ortopedyczne. Niezależne sprężyny są w stanie błyskawicznie dopasować się przy zmianie pozycji snu i doskonale podtrzymują szkielet, w tym zgięcie S kręgosłupa. Te odmiany są uważane za najlepsze materace do łóżek podwójnych dla śpiochów. Nie tworzą one kołysania od ruchów sąsiada. Dodatkowo dostępne są materace strefowe z ulepszonym wsparciem ortopedycznym dla poszczególnych części ciała.
Opinie klientów na temat tego, jaki materac najlepiej wybrać, często wskazują na modele bez sprężyn. Pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale szybko zdołały konkurować z niezależnymi sprężynami. Produkty te zapewniają to samo doskonałe wsparcie ortopedyczne, a często kosztują znacznie mniej. Ich główną cechą jest całkowity brak jakichkolwiek elementów mechanicznych w środku. Podstawa materacy bez sprężyn składa się wyłącznie z nowoczesnych materiałów syntetycznych i naturalnych. Posiadają efekt pamięci i doskonale dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała, a dzięki wytłoczonej warstwie wierzchniej mają właściwości masujące. Dzięki rezygnacji ze sprężyn producentom udało się wyprodukować szczególnie cienkie materace i toppery (od 2 do 14 cm), które stosuje się jako dodatkowe wypełnienie materaca na wierzchu sofy lub materaca podstawowego. Produkt ten wygładza powierzchnię, koryguje nieodpowiednie stopnie twardości materaca i dodatkowo chroni łóżko przed wyciśnięciem.
Materace kombinowane to niezwykle praktyczne produkty, w których każda strona jest funkcjonalna i użytkowa. Najprościej mówiąc, można spać na obu stronach produktu na przemian. Materace te różnią się zwykle stopniem twardości (jedna strona jest twarda, druga półsztywna lub miękka) oraz materiałem, z którego wykonana jest warstwa wierzchnia.
Niewiele osób wie, że tego typu produkty początkowo były wykorzystywane wyłącznie w celach leczniczych. Do ich produkcji używa się obecnie polichlorku winylu i wypełniacza wodnego. Zaawansowane modele posiadają oświetlenie, mechanizm utrzymujący prawidłową pozycję ciała, regulację siły fal, a nawet podgrzewanie płynu do różnych temperatur, co jest szczególnie ważne w zimnych porach roku. Woda sprzyja relaksowi i całkowitemu rozluźnieniu wszystkich mięśni ciała. Materace wodne nie odkształcają się i nie wywołują reakcji alergicznych, zapewniając spokojny i zdrowy sen. Jednak przy takich modelach jest mnóstwo minusów:
Od głównych rodzajów materacy, ich cech, zalet i wad, przechodzimy do najważniejszego - zasad wyboru produktów wysokiej jakości.
Długość i szerokość materaca musi dokładnie odpowiadać wymiarom odpowiedniej wnęki łóżka. Dopuszczalna jest szczelina nie większa niż 2 cm, w przeciwnym razie materac ulegnie deformacji lub będzie się swobodnie przesuwał we wnęce. Niestandardowe wymiary twojego łóżka nie będą problemem - najwięksi producenci pracują na zamówienie i to dość szybko. W przypadku łóżka dwuosobowego można wybrać jeden duży, podwójny materac lub dwa pojedyncze materace. Wygodniejsze i tańsze jest oczywiście jedno duże. Długość materaca powinna być co najmniej o 15 cm większa od osoby na nim śpiącej. Standardowa wysokość materaca to 19-23 cm, dla dzieci dopuszcza się wybór cieńszych odmian o wysokości do 14 cm. Te ostatnie modele nie są polecane dla dorosłych, ponieważ nie zapewniają podparcia dla pleców. Drogie i wysokiej jakości materace mogą mieć nawet 40 cm wysokości.
Jak wybrać twardość materaca? Po pierwsze, warto rozwiać powszechne błędne przekonanie, że im sztywniejszy materac, tym korzystniejszy dla kręgosłupa. Stwierdzenie to jest częściowo prawdziwe, ale nie dla wszystkich i z zastrzeżeniami. Jak wybrać materac według twardości i wagi? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie tabeli twardości materaca według wagi i wzrostu, którą można swobodnie znaleźć w Internecie. Takie podejście pomoże ci w nawigacji. Mimo wszystko nie ma nic lepszego niż przetestowanie modelu, który ci się podoba, położenie się i poczucie, że jest wygodnie.
Materac może być:
Aby zrozumieć, jak twardy powinien być materac, należy wziąć pod uwagę wiek osoby, która będzie na nim spać. Im osoba jest starsza, tym bardziej miękkiego potrzebuje materaca i odwrotnie, im młodsza - tym sztywniejszego. Osoby o średniej masie ciała (60-90 kg) mogą spokojnie wybrać twardość materaca według własnego uznania. Osoby o większej masie ciała powinny zwrócić uwagę na sztywniejsze modele, ponieważ jeśli materac jest zbyt miękki, kręgosłup wykrzywia się podczas snu z powodu niewystarczającego podparcia. Może to prowadzić do uwięzienia nerwów, zaburzenia krążenia krwi i bólu po przebudzeniu. Osoby z niedowagą powinny wybrać bardziej miękki model. Zbyt twardy materac może w ogóle nie ustępować pod niewielkim ciężarem. Efekt: złe ułożenie kręgosłupa, napięcie mięśni w okolicy lędźwiowej i barkowej, słabe krążenie, drętwienie i obrzęki.
Komentarze (0)