Niedziela, 8 grudnia 2024
Mała powierzchnia nie jest wadą. Wręcz przeciwnie, w małym pokoju można łatwo stworzyć wygodną i stylową sypialnię. Nie wiesz jak? W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą ci stworzyć przytulną atmosferę w niewielkim metrażu
Wszystkie małe sypialnie są inne - mogą się różnić kształtem pomieszczenia, wysokością sufitu, położeniem drzwi czy wielkością okna. Ten artykuł zawiera przydatne porady dla każdego i pomoże ci przekształcić mały pokój w przytulną, piękną przestrzeń.
Wszyscy znamy prostą, ale skuteczną technikę powiększania wyglądu pomieszczeń poprzez malowanie ścian na biało. Jeśli chcesz więcej koloru w sypialni, użyj pastelowych kolorów, Mogą one sprawić, że pokój będzie wyglądał na większy i przestronniejszy. Do małej sypialni nieodpowiednie są ciemne kolory, ponieważ optycznie zmniejszą pomieszczenie oraz sprawią, że pokój będzie zbyt przytłoczony.
Lepiej pomyśl o tym, gdy będziesz projektować swoją sypialnię. W małej sypialni podłoga powinna być równie jasna jak ściany. Wybierz parkiet lub laminat w jasnym kolorze. Do małej sypialni wybierz deskę podłogową, którą można ułożyć po przekątnej, dzięki czemu optycznie powiększy pomieszczenie, co jest ważne jeśli dysponujemy niewielkim metrażem.
W przypadku mebli do sypialni, która jest dość mała, obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku ścian i podłogi: nie powinny być ciemne. Kolejnym ważnym warunkiem byłoby wybieranie egzemplarzy z cienkimi nogami i bez dodatkowych ozdób. Idealne są również meble przezroczyste lub lustrzane. Bez obaw - nie musisz rezygnować z żadnych ponadwymiarowych mebli, wystarczy, że ograniczysz je do minimum. Lepiej zachować dwa małe fotele, niż jeden duży i nie robić miejsca na mniejsze przedmioty, takie jak stoliki kawowe.
Lustra to bardzo popularny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Od lustra odbija się światło, które dodatkowo rozjaśni mały metraż. Dobrym pomysłem mogą być duże lub lustrzane drzwi do szafy. Jeśli jednak wydaje ci się to zbyt ekstremalne, możesz zdecydować się na kilka małych luster.
Szafa to nie jedyny sposób na zorganizowanie przestrzeni do przechowywania. Warto zdecydować się na meble z funkcją przechowywania: może to być łóżko, otomana lub pufa. Łóżko na podeście to kolejne ciekawe rozwiązanie: wbudowane szuflady świetnie nadają się do przechowywania nie sezonowych rzeczy, ręczników czy pościeli.
Potraktuj poważnie oświetlenie w sypialni. Pamiętaj tylko, że nie chcesz włączać wszystkich trzech poziomów oświetlenia jednocześnie - lamp sufitowych, lamp podłogowych (reflektorów, kinkietów i lamp stołowych) i lamp wpuszczanych - aby zachować miękkość i przytulność pomieszczenia. Nie zapominaj o świetle naturalnym. Ono również powinno być wystarczające. Unikaj stosowania ciężkich zasłon w sypialni. Z kolei jasne, półprzezroczyste zasłony rozproszą światło i sprawią, że pokój będzie wydawał się większy i jaśniejszy.
Urządzając małą sypialnię nie zapomnij o drzwiach. Świetnym rozwiązaniem jest posiadanie drzwi w tym samym kolorze co podłoga, ale równie dobrze wyglądałyby drzwi w tym samym kolorze co ściany. W razie wątpliwości, białe drzwi będą świetnie wyglądać w każdym wnętrzu. Przy okazji, aby zaoszczędzić miejsce, zainstaluj drzwi przesuwne, a mechanizm ukryj w ścianie.
Jeśli twoja sypialnia ma zbyt niskie sufity, nic nie podniesie ich lepiej niż pionowe pasy na ścianach. Z kolei poziome paski mogą pomóc wydłużyć pomieszczenie. Nie musisz mieszkać w pokoju w pełni pasiastym, wystarczy, że wykorzystasz jedną ścianę, aby uzyskać pożądany efekt, który da złudzenie optyczne.
Dekorując małą sypialnię, nie przesadzaj z wystrojem. W końcu im więcej detali i drobnych elementów w sypialni, na mniejszą będzie ona wyglądać. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie wszystkich akcesoriów w ozdobnych szufladach lub pudełkach.
Nie zostawiaj wyboru pościeli na później: jest ona tak samo ważnym elementem wystroju sypialni jak lustra czy lampy. Do wyboru jest wiele kolorów, faktur i materiałów, ale jeśli zgubiłeś się w mieszance, to postaw na klasykę - biała pościel pasuje do każdego wystroju.
Komentarze (0)