Piątek, 29 marca 2024

Stwórz wyjątkową sypialnię - sypialnia w stylu loft

29 czerwca 2022

0

Sypialnia w stylu loftowym – jak wprowadzić industrialny charakter do pokoju sypialnianego?

Jednym z najmodniejszych trendów naszych czasów jest aranżacja wnętrz w stylu loftowym. Coraz częściej w zwykłym mieszkaniu można znaleźć stylowe i harmonijne wnętrze loftowe. Dla miłośników loftów istnieje wiele ciekawych rozwiązań na dekorację dowolnej przestrzeni. Sypialnia w stylu loftowym jest również bardzo popularna, mimo że dość trudno jest nadać tak intymnemu pomieszczeniu efektu industrialnego 

Czym charakteryzuje się wnętrze sypialni w stylu loftowym?

Loft bardzo ściśle łączy sztukę piękną i surowe materiały. Niespójność tego trendu pozwala na ciągłe eksperymentowanie i wprowadzanie do wnętrza czegoś nowego. Dozwolone są wszelkie odstępstwa od reguł dyktowanych przez styl, a także wprowadzanie autorskich rozwiązań do istniejącego projektu. Otwarte przestrzenie - ta cecha stylu pojawiła się dzięki ogromnym rozmiarom pomieszczeń przemysłowych, które niegdyś fascynowały projektantów. Wysokie sufity, panoramiczne okna i brak ścian działowych, wskazują bezpośrednio na styl industrialny. Te cechy loftu można zastosować nie tylko w przestronnym penthousie, ale także w standardowym mieszkaniu, dlatego liczba miłośników tego stylu stale rośnie. Jeśli myślisz o realizacji takiego projektu na swojej posesji, podpowiemy Ci, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Odpowiednie są następujące techniki:

  • ściany wyłącznie monochromatyczne
  • lekkie przenośne ścianki działowe zamiast murowanych ścian wewnątrz pomieszczenia
  • arbitralne linie dzielące pomieszczenie na strefy
  • duże otwory okienne lub okna panoramiczne
  • powierzchnie odbijające światło
  • przewaga jasnych odcieni;
  • ukryte drzwi między pomieszczeniami
  • jak najwęższe i jak najbardziej wydłużone meble
  • minimalistyczne umeblowanie.

Biała sypialnia w stylu loft

Sypialnia w stylu loftowym w jasnych odcieniach wygląda najbardziej organicznie. Biel i jasne odcienie pozwalają na stworzenie autentycznego wnętrza. Oryginalnym dodatkiem mogą być detale w odcieniach turkusu, kawy lub błękitu (poduszki, małe przedmioty z mebli, akcesoria). W pełni urządzona w bieli sypialnia będzie wyglądać bardzo konserwatywnie. Jeśli dodamy detale w odcieniu cytrynowym, wnętrze stanie się cieplejsze i przytulniejsze, a jasnoniebieskie kolory nadadzą mu delikatny i elegancki wygląd.

Czarna sypialnia w stylu loftowym

Nie należy kierować się stereotypowym wizerunkiem czarnego. Często uważa się, że kolor czarny optycznie zmniejsza przestrzeń i przedmioty, ale nie zawsze tak jest. Na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę przestronny pokój, którego ściany i sufit są udekorowane na czarno. Nie będzie efektu zmniejszenia lub ucisku, wręcz przeciwnie, przestrzeń będzie dążyć do nieskończoności, ponieważ czerń pochłonie wyraźne granice linii. Urządzając sypialnię w stylu loftowym w kolorze czarnym, należy pamiętać, że wszelkie zabrudzenia są bardzo widoczne na ciemnym kolorze, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest błyszcząca. Należy starannie wybrać fakturę materiału, zwracając uwagę na wykończenia z kamienia lub impregnowanego drewna. Podczas dekorowania sypialni w kolorze czarnym, należy ostrożnie stosować techniki łączenia kolorów. W takich wnętrzach różne odcienie tego samego koloru mogą zaburzyć jedność kompozycji, jeśli nie będą ze sobą harmonizować. Powierzchnie o różnych fakturach są dobrym rozwiązaniem w ciemnej kolorystyce. Czerń wygląda wtedy czysto i wielowymiarowo. Ważne jest, aby pomyśleć o dobrej jakości oświetleniu wnętrza. Pomocne są tu okna panoramiczne i duża liczba reflektorów. Ważną zasadą jest to, że ciemna przestrzeń musi wyglądać przez jasną i na odwrót. Dzięki takiemu podejściu wnętrze wygląda bardzo efektownie, a ciemny kolor nie jest postrzegany jako przygnębiający.

Sypialnia w stylu loft

Niebieska sypialnia w stylu loftowym

W pokoju wypoczynkowym najlepiej sprawdzają się odcienie niebieskiego, które nie tylko pozytywnie wpływają na psychikę, ale także łagodzą napięcie nerwowe. Często w Internecie można znaleźć zdjęcia wnętrz sypialni w stylu loftowym, wykonanych w połączeniu jasnego turkusu i beżu. Taka paleta wygląda bardzo nietypowo i przyjemnie dla oka. Można również połączyć kolor miętowy, niebieski i żółty lub biały i beżowy. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Oprócz głównych źródeł światła należy stosować również lampy dekoracyjne, aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt zimne.

Zielona sypialnia w stylu loftowym

Po ciężkim dniu pracy bardzo przyjemnie jest odpocząć i zrelaksować się we wnętrzu w kolorze oliwkowym, miętowym, pistacjowym lub szmaragdowym. Nawet zwolennicy starożytnej praktyki feng shui znają dobroczynne działanie tych odcieni. Idealne kombinacje to: biało-zielony, żółto-zielony, szaro-zielony i niebiesko-zielony. Nietypowe dekoracje lub elementy tekstylne można podkreślić zielonymi akcentami, a dzięki postarzanym drewnianym meblom w zielonej sypialni można łatwo zanurzyć się w atmosferze leśnego zagajnika.

Szara sypialnia w stylu loft

Odcień ołowiu we wnętrzu stanowi wspaniałe tło dla jasnych mebli i wyrazistych dekoracji, a jednocześnie sam w sobie wygląda bardzo elegancko. Szary potrafi pokazać prawdziwą głębię w odcieniach towarzyszących, dlatego jest ceniony przez projektantów na całym świecie. Najpopularniejsze schematy kolorystyczne to połączenia szarości z bielą, czerwienią i zielenią.

sypialnia w stylu loft

Żółta sypialnia w stylu loftowym

Zdjęcia projektów sypialni w stylu loftowym stworzonych w żółtych odcieniach można znaleźć wśród próbek najbardziej ekstrawaganckich wnętrz. Ten wariant projektu jest odpowiedni dla osób kreatywnych i optymistycznych. Słoneczna paleta to prawdziwa odskocznia dla ciemniejszych pomieszczeń. Wypełnia pomieszczenie ciepłem i światłem. Dobrze komponuje się z niemal wszystkimi innymi jasnymi odpowiednikami, ale szczególnie pięknie wygląda w połączeniu z neutralnymi bielami, szarościami i odcieniami beżu. Jaśniejsze mieszanki dla tych, którzy cenią sobie bogactwo, to cytrynowo-miętowa, pomarańczowo-kawowa i bananowo-zielona.

Wystrój sypialni w stylu loftowym. Jak urządzić pomieszczenie?

Zazwyczaj w trakcie remontu, malując tapetę lub przemalowując powierzchnię, zawsze zmienia się pokrycie ścian . Nawet tapeta w sypialni na poddaszu powinna być zgodna z industrialnym klimatem, ale częściej stosuje się inne wykończenie, które bardziej pasuje do tego stylu pod względem charakteru i faktury:

Cegła

Szczególnie popularny jest prosty mur z cegły w naturalnych kolorach. Można je umieścić na jednej ścianie lub na wszystkich jednocześnie. Na poddaszu promuje się stosowanie wyłącznie naturalnych odcieni. Cegły nie są pokrywane żadną farbą, dzięki czemu zachowują nieskazitelny wygląd.

sypialnia loftowa

Beton

Idealna jest goła ściana betonowa bez żadnej powłoki lub tynk i emulsja w jasnych odcieniach. W przypadku białej sypialni w stylu loftowym najlepiej jest zastosować niechlujną, nierówną tapetę, pozostawiając widoczną, naturalną topografię ściany.

Podwójne szyby

Można je zastosować zamiast solidnych, pustych przegród między sypialnią a resztą pomieszczenia. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ optycznie utrzymują poczucie przestronności. Jednocześnie szyby zespolone zapewniają dość wysoki poziom izolacji akustycznej.

Pustaki szklane

Były one bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu, gdy stosowano je do wykładania ścian obiektów przemysłowych. W tamtych czasach kolorystyka ograniczała się do odcieni niebieskiego i zielonego. Obecnie wykorzystanie pustaków szklanych we wnętrzach zyskuje na popularności. Dostępna jest szersza gama kolorów. Dekorując sypialnię w stylu loftowym, można użyć pustaków szklanych do ozdobienia podłogi, sufitu lub ściany witrażowej. Te lekkie i przewiewne cegły z podwójnego szkła ukryją to, co trzeba ukryć, pozostawiając przestrzeń lekką i przestronną.

Drewno

Lakierowane belki drewniane są często wykorzystywane do dekoracji wysokich sufitów. Można je ozdobić żyrandolami i otwartymi żarówkami lub sznurkami, a nawet przymocować do nich baldachim. Jeśli pomieszczenie nie charakteryzuje się wysokimi sufitami, produkty drewniane najlepiej stosować w dolnej części pomieszczenia. Na przykład podłoga może być pokryta lakierowanymi deskami.

Stal

Części metalowe są stosowane lokalnie, aby zwrócić uwagę na niektóre elementy wyposażenia lub armatury. Na antresoli można również zamontować stalową drabinę.

Sypialnia w stylu loftowym

Meble do sypialni w stylu loftowym. Jakie wybrać?

Zwróć uwagę na wybór mebli, bo dzięki nim można stworzyć odpowiednią atmosferę ciepła i przytulności. Ciekawe meble mogą być wykonane z naturalnego drewna. Można również wykorzystać te ze stali. Dobrym dopełnieniem będą półki ścienne i meble w stylu vintage. Ciekawie wyglądają meble wykonane z połączenia materiałów, np. skórzany fotel dobrze współgra z drewnianym stołkiem i pluszową sofą. Doskonałym uzupełnieniem takich mebli będzie efektowna komoda z litego drewna lub łóżko z elementami kutego żelaza.

Meble mobilne na kółkach

Jego cechy gwarantują dużą zwrotność i swobodę w loftowych wnętrzach. W sypialni można postawić stolik kawowy lub pufy na kółkach, a także ruchome parawany dzielące przestrzeń. Popularne są także designerskie łóżka z różnych materiałów i o ciekawym wzornictwie, również na kółkach.

Łóżko do sypialni w stylu loftowym

Przy urządzaniu wnętrz w stylu industrialnym, atutem są niskie, szerokie łóżka. Małe szafki nocne i tekstylny baldachim nad łóżkiem będą harmonijnym dopełnieniem wnętrza. Rama łóżka może być wykonana w różnych technikach:

  • Klasyczny minimalizm - drewniana rama na nóżkach.
  • Produkty w formie sofy. Są one bardziej odpowiednie do małych pomieszczeń.
  • Imitacja platformy. Do stworzenia takiego miejsca do spania potrzebna jest drewniana lub metalowa rama. Konstrukcję można pozostawić otwartą lub obłożyć ją naturalnymi materiałami, takimi jak futro, skóra czy tkaniny.
  • Stelaż ruchomy na kółkach lub paletach

Wybierając opcję łóżka niestandardowego, należy sprawdzić łatwość obsługi i rozmiar łóżka.

sypialnia loft

Szafa w sypialni w stylu loft

Wbudowane szafy są dobrym rozwiązaniem dla systemu przechowywania w sypialni. Do ich montażu można wykorzystać wnęki w ścianie zasłonięte zasłonami. W tego typu wnętrzach często pojawiają się ogromne szafy. W przypadku szaf do zabudowy, fronty  powinny być zamaskowane przez wykończenie ściany. Szafa o prostej konstrukcji na kółkach, wolnostojąca przy ścianie, może być również zamontowana we wnętrzu industrialnym. Jest to bardzo praktyczna i przyjazna dla użytkownika opcja meblowa. Szafa z lustrzanymi drzwiami pomoże optycznie powiększyć przestrzeń, nadając jej zwiewności i lekkości.  Istnieje kilka tradycyjnych rodzajów materiałów, które nadają się na szafy:

  • metal - produkty te są proste, solidne i wygodne.
  • drewno - najlepiej użyć do tego celu surowych desek.
  • kombinacja materiałów - na przykład szafa wykonana z metalu uzupełniona półkami z drewna.

Meble w stylu loft

Opcje projektowania sypialni w stylu loftowym. Na co zwrócić uwagę?

Sypialnia męska na poddaszu

Mężczyźni wykonujący kreatywne zawody zazwyczaj bardzo dobrze czują się we wnętrzach typu loft. Najbardziej odpowiednia dla nich jest przestronna sypialnia z otwartym planem. Głównymi materiałami wykończeniowymi będą metal i cegła, drewno i beton. Całe otoczenie pokoju powinno być nieco mroczne, z minimalną ilością mebli. Najlepiej, aby powierzchnia mebla była postarzana. Celowa niedbałość przestrzeni jest często myląca, ale w rzeczywistości wszystkie meble są funkcjonalne i doskonale dzielą pomieszczenie na strefy. Kolorystyka powinna być stonowana, meble powinny być zwięzłe. Łóżko powinno być przestronne, wykonane z drewna lub metalu. Może być otoczone szafkami nocnymi i telewizorem z ekranem plazmowym. W sypialni w stylu loftowym  nie stosuje się tradycyjnych zasłon. Lepiej wymienić je na żaluzje lub rolety.

Sypialnia w stylu loft dla dziewczynki

Dla pięknych pań przestrzeń loftowa powinna wyróżniać się estetyką, szykiem i pięknem. Każdy pokój dla dziewczynki powinien być atrakcyjny z zewnątrz. Standardowym podejściem w przypadku nurtu przemysłowego jest pozostawienie betonu i cegły, metalowych elementów wyposażenia oraz odpryśniętego tynku bez zmian. Aby zmiękczyć wnętrze, należy zastosować meble w ciepłych kolorach, piękne, jasne tkaniny oraz dywan na podłodze jako jasny punkt. Drewniane meble antyczne zazwyczaj dobrze komponują się z przestrzenią. Oświetlenie może być nowoczesne, wtedy wnętrze będzie znacznie łagodniejsze. Eklektyzm jest tak wspaniałą paletą inspiracji, że każdy może stworzyć wymarzoną sypialnię w stylu loftowym.

 sypialnia loft

Sypialnia nastolatków w stylu loftowym

W projektowanie pokoju nastolatka musi być zaangażowane samo dziecko. Sypialnia w stylu loftowym dla dziewcząt może być dość oryginalna, odzwierciedlając zainteresowania nastolatki. Na przykład ściany są pokryte obrazami lub zdjęciami postaci z kreskówek lub filmów. Sypialnia w stylu loftowym dla dziewcząt może wyróżniać się obecnością plakatów przedstawiających aktorów lub piosenkarzy. Jeśli plakaty te będą tworzyć harmonijną kompozycję, nie wpłynie to na ogólny styl pomieszczenia. Jeśli nastolatek ma talent do występów przed publicznością, można wyposażyć salę w małe podium z jasnym oświetleniem. Miłośnicy zwierząt mogą zaaranżować mały kącik do życia, umieszczając w nim akwarium lub klatki ze zwierzętami. Dla młodego artysty można urządzić mini pracownię, w której wygodnie zmieści się sztaluga i półki z akcesoriami do rysowania. Duże okno na parapecie można wyposażyć w wygodne siedziska z miękkimi poduszkami. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie miękkie powierzchnie z poduszkami, pluszowe zabawki z baldachimem nadają pokojowi nastolatka dodatkową przytulność. Do udekorowania chłopięcej sypialni w stylu loft, preferowane mogą być konstrukcje przekształcalne:

  • rozkładane sofy i szafy
  • lóżka piętrowe i łóżka trzyosobowe
  • metalowe krzesła i fotele na kółkach
  • blaty składane
  • projekty, które łączą w sobie szafę i regał na książki
  • bezramowe fotele i pufy

Technika rysowania na ścianie jest bardzo szeroko stosowana w pokojach chłopców. W tym miejscu można umieścić tablicę, po której można pisać kredą, lub powierzchnię magnetyczną, która jest dobra do rysowania flamastrami. Jeśli jest okazja, aby dać nastolatkowi całą ścianę do graffiti, twój chłopak na pewno będzie zadowolony. Zazwyczaj sypialnia chłopca to muzeum, w którym mieści się cała jego kolekcja figurek żołnierzyków lub modeli samochodów. Na ścianach można umieścić półki. Ponadto na ścianie można zamontować rower, znak drogowy lub gitarę. Wszystkie hobby nastolatków można w bardzo oryginalny sposób wkomponować we wnętrze.

Mała sypialnia w stylu loftowym

Nawet jeśli masz niewiele wolnej przestrzeni, na poddaszu lub w małym pokoju, możesz urządzić harmonijną sypialnię w stylu loftowym. Wystarczy 10-12 m2, aby stworzyć przytulne gniazdo do spania i wypoczynku. Ważne jest, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, stosując wszystkie techniki typowe dla wnętrz loftowych:

  • obfitość jasnych kolorów - aby optycznie zlikwidować granice ścian i powiększyć przestrzeń
  • duże, podłużne okna
  • jasne zasłony, najlepiej półprzezroczyste i bez wzorów, lub żaluzje czy rolety
  • łóżko transformatorowe - wykorzystuje on w sposób najbardziej funkcjonalny dostępną przestrzeń, nie tracąc przy tym wrażenia przestronności
  • szafy do chowania
  • powierzchnie odbijające światło - metal lub lustra
  • wielopoziomowe oprawy oświetleniowe - lampy z lekkiego papieru lub bez niego stanowią organiczne wypełnienie loftowych wnętrz

Sypialnia w stylu loftowym o powierzchni 12 m2 będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie i przestronnie mimo niewielkich rozmiarów. Dodatkowo można powiększyć przestrzeń, stosując pionowe linie na ścianach lub podłużne meble. Gra świateł i cieni na ścianach o różnych kolorach może również sprawić, że pomieszczenie wyda się większe. Można również stosować nadruki iluzjonistyczne i lustra. Pokoje o powierzchni 16 m² i większej to pełnowartościowe pomieszczenia o industrialnym charakterze. Są one często wykorzystywane jako podstawa do łączenia pokoju dziennego i sypialni w stylu loftowym. Zabudowa fabryczna w miniaturze odzwierciedla mieszkanie typu studio. Już sam jego układ sugeruje otwartą przestrzeń, którą można oglądać ze wszystkich stron. Strefy funkcjonalne są wygodnie oddzielone ruchomymi ekranami i półprzezroczystymi ścianami, a samo pomieszczenie można udekorować dziełami sztuki. Poddasze jest najbardziej kanonicznym typem mieszkania do przebudowy, ponieważ słowo "loft" tłumaczy się jako "strych, mansarda". Wymaga on minimalnych przeróbek, ponieważ do dekoracji można wykorzystać wszystko, od okien połaciowych po belki stropowe. Najważniejsze jest, aby w pomieszczeniu było wystarczająco ciepło.

Sypialnia w stylu industralnym

Typowe błędy przy remoncie sypialni w stylu loftowym. Jak im zapobiec?

Zbyt wiele elementów stylu

Nie przesadzaj z cechami sypialni w stylu loftowym o wystroju przemysłowym w mieszkaniu. Pomogą ci zdjęcia z przykładami stylowo urządzonych wnętrz. Wybierając projekt pokoju, nie trzeba dążyć do odtworzenia atmosfery całego poddasza, wystarczy tylko kilka wskazówek, uwzględnienie kilku elementów i cech tego kierunku. Na przykład nie należy budować całkowicie betonowych ścian, wieszać wielu lamp przemysłowych, wylewać podłogi pod betonem, pozostawiać muru bez zmian i sufitu bez malowania. Wystrój mieszkania w stylu industrialnym powinien być bardzo powściągliwy: można podkreślić jedną ścianę cegłą lub tynkiem pod beton, a resztę pomalować lub zastosować wykończenie o równej fakturze. Centralny żyrandol w sypialni w stylu loftowym zwykle nie jest używany. Zamiast tego nad biurkiem umieszcza się kilka lampek, a w innych miejscach instaluje się oświetlenie podtynkowe z wbudowanymi źródłami światła. Głównym celem jest podkreślenie poszczególnych elementów przemysłowych, unikając przesady.

 Użycie taniego muru

Jeśli zdecydujesz się na imitację muru zamiast gołego muru, na pewno nie chcesz na niej oszczędzać. Do sypialni w stylu loftowym lepiej kupić dobrą dekoracyjną cegłę licową od europejskich producentów. Tanie imitacje muru lub stiuku nie dadzą pożądanego efektu. Cegły dekoracyjne dobrej jakości będą wyglądały tak naturalnie i malowniczo jak prawdziwe.

Zbyt niski sufit

Ważną zaletą projektowania przemysłowego są wysokie sufity występujące w dużych budynkach przemysłowych. Niestety, w typowych mieszkaniach sufit jest zazwyczaj niski, więc nie ma potrzeby jego obniżania ani instalowania metalowych lub drewnianych belek. Jeżeli wysokość sufitu nie przekracza trzech metrów, najlepiej nie dzielić go na różne poziomy. Postaraj się, aby sufit był jak najwyższy i pomaluj go na biało. W przypadku mieszkania w stylu loftowym powinno być ono płaskie i niezagracone.

Obfitość ciemnej palety

Miłośnicy industrialnych wnętrz często wybierają meble w stylu vintage, wykonane w ciemnych kolorach. W takim przypadku ważne jest dodanie do wnętrza jasnych kolorów. Jasne tekstylia lub meble tapicerowane z jasną tapicerką będą świetnie wyglądać na tle brązowych i czerwonych ceglanych murów lub podłóg z ciemnego drewna. Zamiast tradycyjnej czerwonej cegły, w sypialni w stylu loftowym można użyć również białej cegły. Równowaga jasnych i ciemnych odcieni jest szczególnie istotna w przypadku małych pomieszczeń. Można tu zastosować kontrast ciemnych mebli, jasnego sufitu i ścian.

Brak jasnych akcentów

Aby jasna sypialnia w stylu loftowym nie wyglądała na zbyt małą i formalną, można użyć jasnych akcentów kolorystycznych, które rozcieńczą monochromatyczne lub neutralne kolory. Kilka jasnych punktów wprowadza do wnętrza wesołość i przytulność. Można stosować kilka odcieni, a nawet łączyć kolory takie jak niebieski, czerwony i żółty. Stworzenie harmonijnego wnętrza loftowego na niewielkiej powierzchni jest trudnym zadaniem. Ważne jest, aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością powierzchni betonowych, ceglanych i metalowych. Nie zapominaj także o akcentach kolorystycznych oraz równowadze między światłem a ciemnością. Te proste zasady pomogą Ci stworzyć przytulne industrialne wnętrze, nawet w najmniejszym pomieszczeniu.

Zobacz również: biuro w stylu loft

Komentarze (0)

Zostaw komentarz