Niedziela, 19 stycznia 2025
Przed wyborem mebli do jakiegokolwiek pomieszczenia należy rozważyć wszystkie informacje o danym produkcie. Komoda nie jest meblem, który jest niezbędny w domu. Nie każda sypialnia będzie w stanie pomieścić ten mebel, ale jeśli twój pokój ma wolne miejsce, warto rozważyć kupno komody.
Komoda jest meblem uniwersalnym, ponieważ można w nim przechowywać absolutnie wszystko, co tylko pomieści. Tego typu meble łączą w sobie wielkość szafki nocnej i funkcjonalność szafy dlatego wielu użytkowników decyduje się na jej zakup. Wysokość tego typu mebli ułatwia korzystanie z nich dzieciom i osobom starszym, a także pozwala zaoszczędzić miejsce. Konstrukcja komody jest dość prosta i nie wymaga specjalnej troski. Zaletą komody jest wszechstronność, bo jeśli oprócz szuflad ma półki z drzwiczkami, to jest już traktowana jako mała szafa.
Jednym z najważniejszych zadań jest określenie rozmiaru, ponieważ od tego zależeć będzie komfort z użytkowania mebla. Wielkość komody zależy od 2 aspektów. Od wielkości pokoju, bo im większa powierzchnia pokoju, tym większa w rozmiarze komoda powinna być. Odpowiednio mała komoda po prostu zgubi się w dużym pokoju. Drugi aspekt to funkcjonalność komody. Do przechowywania ubrań lepiej wybrać komodę z głębszymi szufladami, a do przechowywania małych akcesoriów małe kompaktowe szuflady. Nie ma standardowych rozmiarów komód, ponieważ producenci mogą dokonywać własnych korekt podczas produkcji mebli. Zaleca się jednak przestrzeganie następujących parametrów:
Mając na uwadze te parametry, klienci mogą wybrać najlepszą dla siebie opcję.
Jeśli chodzi o typy, to są następujące opcje:
Jak widać, powyższe wytyczne wskazują na uniwersalność każdego typu, więc niezależnie od wyboru otrzymamy jakościowy i niezawodny element wnętrza.
Istnieją 3 rodzaje materiałów, z których wykonywane są komody. Produkty z naturalnego drewna słyną ze swojej trwałości, niezawodności i odporności na czynniki zewnętrzne. Taka komoda często jest zdobiona różnymi ornamentami, wzorami i uchwytami. Są jednak pewne wady, jak choćby wysoki koszt takich produktów. Ważną kwestią jest waga takich komód - są one dość duże, więc trudno jest przenosić je z pokoju do pokoju. Do produkcji używa się najczęściej dąb i sosnę. Wykorzystuje się także materiały wtórne, czyli MDF I płytę wiórową. Koszt takich produktów jest znacznie tańszy, ale są one znacznie gorszej jakości niż naturalne drewno. Mają też krótszą żywotność. Komody z płyty MDF są jednak bardziej przyjazne dla środowiska niż modele z płyty wiórowej. Szuflady wykonane z płyty wiórowej mogą łatwo zawieść w krótkim czasie przy aktywnym użytkowaniu. Plastik również jest wykorzystywany w produkcji komód. Łatwo toleruje gromadzenie się brudu, nie wymaga starannej konserwacji i stosowania różnych środków. Komoda z takim materiałem będzie harmonijnie pasować do prawie każdego wnętrza, ale z jakiegoś powodu meble z tym materiałem są kupowane bardzo rzadko.
Model produktu bezpośrednio wpływa na to, ile szuflad znajduje się w komodzie. W klasycznej formie są to 4 szuflady, ułożone jedna nad drugą. Jeśli jednak komoda jest szeroka, w jednym rzędzie mogą znajdować się 2 szuflady, więc łączna liczba jest podwojona. Są modele, w których dolne szuflady są pełne, a górne dzielone na 2. Istnieją modele o chaotycznym układzie szuflad, ale nie są zbyt popularne. Ekskluzywne są komody, w których konstrukcja pozwala na wysuwanie szuflad na każdą z 4 stron, jednak koszt takich produktów jest bardzo wysoki. Przy otwieraniu szuflad nie powinno być żadnych przeszkód. Dodatkowo w tylnej części komody znajdują się zawiasy, na których zamyka się szuflada. Usuwa się wtedy duże obciążenie z systemu retencyjnego. Można zamówić komodę na wymiar i określić pożądaną liczbę szuflad, lecz należy kierować się wymiarami pomieszczenia.
Jest to bardzo ważny aspekt. Wiele osób zapomina o sprawdzeniu jakości mechanizmu wysuwania szuflad. Istnieje szereg dostępnych mechanizmów, np. prowadnice szuflad montowane na równi z blatem. Jest to mechanizm, który nie jest wspierany od ścian szuflad, ale od dołu. W tym przypadku szuflada otwiera się maksymalnie i nie wypada z szafki. Ten mechanizm jest najbardziej niezawodny, potwierdziły to wieloletnie testy. Ślizgi na rolkach to bardzo tani mechanizm, który ma szereg wad: szuflady mogą się po prostu przekręcić lub wypaść, są głośne przy wyciąganiu i nie są wyciągane do maksimum. Aby uniknąć odgłosów wysuwania szuflad, zaleca się zakup komody z gumowymi kółkami, jednak są one bardzo rzadko spotykane. Prowadnice z łożyskami kulkowymi są wyższej jakości niż rolkowe, nie hałasują, a szuflady wysuwają się na całą długość. Wadą jest możliwość wypaczenia oraz zbyt wysoki koszt komód z tym mechanizmem. Wybór powinien być uzależniony od posiadanych oszczędności finansowych. Najlepszym wyborem są szyny ukryte lub kulkowe.
W zależności od tego, gdzie umieścisz komodę, może ona być na ścianie. Jest to niestandardowy układ produktu, dlatego do tego sposobu montażu uciekają się młodzi ludzie, wyposażając mieszkania w nowoczesnym stylu, gdyż komoda na zawiasach wygląda dość niekonwencjonalnie. Wiele osób po prostu boi się, że się przewróci, więc nie podejmuje ryzyka zamontowania jej na ścianie. Większość komód montowanych na ścianie nie jest zbyt duża i śruby mogą nie być w stanie utrzymać ciężkiej jednostki. Komody modułowe dają możliwość przestawiania ich w różnych pomieszczeniach, co jest bardzo przekonującym argumentem przy zakupie. Wyposażone są w kółka umożliwiające swobodne przemieszczanie się, a waga takiej komody nie jest zbyt duża. Pod względem pojemności są różne opcje, ale z reguły są wąskie, więc łatwiej je przenieść. Komody stacjonarne są najczęściej spotykaną opcją. Mogą mieć różne rozmiary, głębokość szuflad może być różna, ciężar jest zawsze duży. Takie komody trudno przenosić z pokoju do pokoju, dlatego stawia się je raz i na długo.
Komoda powinna pasować do stylu pomieszczenia. Jako przykład można przyjrzeć się przedmiotom np. sofie i fotelom stojącym w pokoju, kolorowi sufitu i ścian. Połączenie 2 kolorów w jednym kawałku byłoby nietypowe, ale w zasadzie każdy odcień jest na swój sposób ciekawy. Ostatnio popularne stało się robienie komód kameleonowych, gdzie kolor zmienia się w zależności od tego, w którą stronę się patrzy. Jeśli chodzi o style, to można wyróżnić te główne:
Te style muszą być ocenione i oszacowane, aby zobaczyć, czy są odpowiednie dla danego pomieszczenia. Warto również rozważyć kilka rzeczy przy zakupie komody do sypialni:
Komoda to "produkt długoterminowy" i przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć przez dziesiątki lat. Każdy element musi być na swoim miejscu - należy to sprawdzić w sklepie. W tym produkcie można umieścić niemal każdą rzecz. Bogactwo modeli różniących się kształtem, wyglądem, materiałem i innymi parametrami sprawia, że ten rodzaj mebli cieszy się popularnością wśród użytkowników. Jeśli nie możesz się zdecydować, możesz poprosić profesjonalnego projektanta, aby pomógł ci zdecydować, który z nich jest najlepszym wyborem.
Komentarze (0)